Výstava Ich príbehy

Dvaja umelci – česká maliarka Lucie Filimonová a slovenský sochár Štefan Široký sa stretli na spoločnej výstave v Café Lampy, v bratislavskej Petržalke, aby ukázali svoje umenie. Predstavil ich kurátor Ľuboslav Moza, ktorý je medzinárodne uznávaným znalcom umenia. Lucie Filimonová je aj nositeľkou Identifikačného kódu Slovenska, ktorý sa v minulom roku udeľoval na Bratislavskom hrade po dvadsiaty raz. Ľuboslav Moza vyzdvihol u nej skutočnosť, že sa nebojí a ide vo svojich dielach do podstaty človeka. Rovnako sa vyslovil pochvalne až obdivne o dielach Štefana Širokého, ktorého sochy majú základnú výpoveď –  lásku k prírode a lásku k životu.

Lucie  Filimonová žije v Mladej Boleslavy a napriek tomu, že je vegetariánka, chová okolo osemdesiat rôznych zvierat, približne desať koní, na ktorých rada jazdí, ale nájdete u nej aj prasiatka. O prasiatkach hovorí, že dokážu byť rovnako priateľské ako napríklad pes. Medzi koňmi sa nájde aj taký, ktorý bol zranený a odsúdený bez pomoci na smrť, ale Lucie ho vystrábila a teší sa z jeho prítomnosti. Interesantná maliarka sa priam vyžíva v portrétoch, snaží sa maľovať reálnych ľudí, ktorí jej sedia modelmi, ale nepohrdne ani maľovaním z fotografií. Zapózovala nám pri svojom obľúbenom obraze, na ktorom je namaľovaný Rory. Maliarkou chcela byť od šiestich rokov a rodičia a učitelia ju v tomto jej snažení veľmi podporovali, za čo im s pokorou ďakuje. Na konte má okolo 70 výstav a sama netuší koľko obrazov už namaľovala.

Štefan Široký žije a tvorí v Bratislave, maľbe a sochárstvu sa venuje od mladých liet. Momentálne tvorí svoje diela z mramoru, onyxu a pieskovca. Vytvoril si svoj vlastný štýl a do svojich diel sa snaží vniesť ladnosť ženského tela, prostredníctvom neho ukázať jemnosť kameňa. V jeho dielach je zakomponovaná dynamika, zmyselnosť, krása a harmónia.

Výstava je pre verejnosť otvorená do konca marca v Café Lampy, v bratislavskej Petržalke na Černyševského 45.