Súťaž (ukončená) o krásnu klasiku

Na prvý pohľad to v tieto horúce letné dni zoberieme na vážno. Aj keď, samozrejme, iba na prvý pohľad, pretože v prvom rade nám ide o to, urobiť niekomu radosť. A veríme, že tento týždeň si naša výhra nájde niektorého z veľkých fanúšikov klasickej hudby, pretože pre nich máme naozaj skvosty. A nie jeden, ani dva, ale hneď štyri tituly a dohromady 13 diskov.

Začneme tak trochu na hranici žánrov. Zvlášť, ak si na Pavla Vítka spomíname ešte ako na skvelého speváka populárnych piesní, neskôr k tomu pridal i herecký talent a exceloval v muzikáloch, aby sa najnovšie spojil so svojimi kolegami Marianom Vojtkom, Janom KřížomMichalom Bragagnolom a spoločne predstavili nadčasový žánrový projekt 4 Tenori, na ktorom prinášajú doslova a do noty tucet veľmi príjemných prekvapení. Album je exkluzívnou kolekciou filmových a muzikálových piesní Karla Svobodu, Andrew Lloyd Webbera či Ennia Morriconeho, a navyše v duete Krása sa ich podmanivý štvorhlas prepojil s Lucií Bílou.

Za provokatívnym názvom albumu Sinful Women mezzosopranistky Dagmar Peckovej sa skrýva pozoruhodná dramaturgická myšlienka. Tým, čo spája život moderného človeka s hrdinkami antickej mytológie, je princíp hriechu – a odpustenie. Snáď všetky tu stvárnené postavy sú ženy chytré a mocné, často obdarené nadprirodzenými schopnosťami. Ženy odhodlané použiť najsilnejšie prostriedky, aby získali, po čom túžia – alebo aby sa pomstili. Ženy zradené ľsťou či zranené vlastnou láskou. Zdrojom tejto inšpirácie bola vedľa vlastnej životnej skúsenosti sólistky tiež skvelo sprevádzajúca Slovenská filharmónia pod nekompromisným a zvrchovane muzikantským vedením Aleksandra Markoviča.

Smetanovo kvarteto patrí k súborom, ktoré si rozhodne zaslúžia označenie legendárne. Toto zoskupenie si v priebehu viac než štyroch desaťročí (1945–1989) podmanilo najslávnejšie svetové pódiá. Získalo si výnimočné postavenie a nadšenie publika obzvlášť vo Veľkej Británii, USA a Japonsku. Smetanovci sa (okrem iného vďaka rozhodnutiu hrať celý repertoár naspamäť) vypracovali k dokonalej súhre a flexibilite vo vedení jednotlivých hlasov. Beethovena študovali a hrali od prvých rokov svojej existencie, po Smetanovi bol ich najhranejším autorom a od roku 1978 mali v repertoári celé jeho kvartetné dielo. Niektoré z jeho diel študovali i niekoľko rokov, než ich uviedli na koncertnom pódiu. Za posledné desaťročie sa síce mnohé zmenilo na poli interpretačnom i technickom, Beethoven Smetanovho kvarteta ostáva však svojou dynamikou a živosťou prejavu stále rovnako strhujúci i pre dnešného poslucháča. Smetanovo kvarteto a ich Beethoven na siedmych CD nosičoch.

Založené roku 1950, od roku 1954 hralo Vlachovo kvarteto v obsadení, v ktorom triumfovalo na súťaži v Liège (1955), v ktorom dobývalo svetové pódia a natočilo všetky tieto nahrávky. V Prahe tak vedľa seba stáli dve očarujúce kvarteta, Smetanovo a Vlachovo, ktorých rozmanitosť prinášala vzácnu a inšpiratívnu polaritu interpretačných prístupov. Beethovenove kvartetá Vlachovci nakrútili v priebehu 10 rokov (1960-70). Bonusový Mozartov kvartet d moll predstavuje rokom natočenia 1956 jednu z najstarších nahrávok, ktorá vznikla krátko po víťazstve v Liège.

Nádhernú klasiku, ktorú môžete vyhrať v našej súťaži, si môžete vychutnať vďaka nahrávkam vydavateľstva Supraphon. Stačí do komentárov pod súťažný príspevok napísať názov oscarového® filmu, v ktorom režisér Miloš Forman opisuje život jedného z géniov klasickej hudby. Hráme do nedele 18. júla.

Výherca súťaže:
Jaroslav Hažera, Ľubotice

Pravidlá súťaže:
1/ Ak ešte nie si, staň sa fanúšikom FB profilu stránky Kukni na to!
2/ Lajkni súťaž o krásnu klasiku
3/ Budeme radi, ak zazdieľaš súťaž o krásnu DVD
4/ Napíšte do komentára súťažného FB príspevku, ako sa volá film Miloša Formana, v ktorom opisuje život jedného z géniov klasickej hudby

Vyhodnotenie súťaže:
1/ Súťaž bude mať jedného výhercu, ktorého vyžrebujeme zo všetkých, ktorí splnia vyššie uvedené podmienky
2/ Súťaž trvá do 18. júla 2021
3/ O deň neskôr vyžrebujeme výhercu a budeme ho kontaktovať z dôvodu zistenia adresy, na ktorú mu výhru poslať
4/ Ak výherca nezareaguje do troch dní od doručenia výzvy, žrebuje sa náhradník
5/ Meno výhercu uverejníme na stránke súťaže (uverejníme meno, ktoré výherca pošle do správy, nie názov FB profilu)
6/ Výhry sa odosielajú priebežne, najneskôr dva mesiace od skončenia súťaže

Účasťou v súťaži dáva súťažiaci súhlas k spracovaniu svojich osobných údajov, ktoré poskytol za účelom zúčastniť sa súťaže. Osobné údaje sa nijakým spôsobom nearchivujú, ani sa neposkytujú tretej strane. Osobné údaje výhercu sú skartované bezodkladne po odoslaní výhry. Súťaž nijakým spôsobom neorganizuje Facebook.