A zázraky sa dejú

Natočiť film o filme, ktorý je považovaný za najhorší film vôbec, to už chce kus odvahy. Ibaže, keď sa z najhoršieho filmu vôbec stane kult, tak si pozornosť zaslúži. Rovnako, ako pôvodný film, je pošahaná i komédia The Disaster Artist, ktorá to všetko ozrejmí. Len na vysvetlenie, slovo pošahaná v tomto prípade nemá vyznieť dehonestujúco, má iba zvýrazniť sled udalosti, ktoré tomu všetkému predchádzali…

The Disaster Artist je skutočný príbeh o vzniku a nakrúcaní kultovej filmovej klasiky režiséra Tommyho Wiseaua, filmu The Room z roku 2003, označovaného ako jeden z najhorších filmov všetkých čias, ako Občan Kane zlých filmov. The Disaster Artist je príbehom dvoch outsiderov, idúcich za svojim snom. Keď ich svet odmietne, rozhodnú sa nakrútiť svoj vlastný film. Ten sa však kvôli neúmyselne vtipným momentom, príbehovým zvratom či zlým hereckým výkonom – mení na hrozne milú a zároveň príšernú komediálnu drámu.

V dobových záznamoch nájdete, že film The Room mal v podstate iba dve oficiálne premietania, z toho prvé bola slávnostná premiéra, ktorá očakávania tvorcov zmenila na komediálnu frašku a tá následne rozpútala hotové šialenstvo. Hoci film odmietli vysielať kiná na celom svete, medzi ľudí sa dostal a stal sa žiadanou projekciou, ktorú napokon kiná zaradili na polnočné premietania, na ktoré nikto nechodí. A predsa… A predsa sa z neho ľudia zbláznili, pretože tak veľkolepo myslenú drámu, ktorá sa vzápätí zmení na komediálny odpad, tak ľahko neuvidia.

Z filmu sa stal taký fenomén, že si zaslúžil pokračovanie vo forme filmu o jeho vzniku. James Franco sa rozhodol film režírovať a zahrať si hlavnú postavu (ktorá mu mimochodom vyniesla Zlatý Globus). Do realizácie prizval svojho brata Davea a spoločne si zahrali dvojicu lúzrov, ktorí sa stretli na hereckých kurzoch v San Franciscu (úvodná filmová scéna z divadla je naozaj excelentná), kde ostali nepochopení a tak sa rozhodli splniť si svoj sen po svojom.

Odsťahujú sa spoločne do Los Angeles a keď pochopia, že ani najlepší agenti sveta z nich nedokážu urobiť slávnych hercov, a v podstate ani hercov, rozhodnú, že si nakrútia vlastný film. Tommy (James Franco) napíše scenár, urobí kasting a… všetko zaplatí. Dodnes sa vraj netuší, odkiaľ sa tento jedinec vzal a odkiaľ jeho bankové konto prekypovalo sumou, ktorá umožnila nakrútiť kultový film (ten údajne stál 6 miliónov dolárov a Wiseauove konto to vraj nijako nevysušilo).

Napriek mnohým nezhodám, Tommyho hereckej neschopnosti (jednoduchú scénu na streche domu vraj musel nakrúcať niekoľko desiatok ráz) i rastúcemu egu hlavného hrdinu sa priateľom film podarí dokončiť, i napriek tomu, že ich priateľstvo to zruinuje. Výsledok je však… prinajmenšom prekvapivý.

Na The Disaster Artist je potrebné mať tú správnu krvnú skupinu. Uvedomiť si, že to nie je nič seriózne, iba komédia o dvoch mimozemšťanoch (ľuďoch, čo chcú byť hercami, no ani náhodou nepatria do hereckého sveta), ktorým sa na Zemi (v hereckom svete) podaril husársky kúsok. Nepremýšľať nad tým, ako sa z nepodarku môže stať kult, je prvé pravidlo. Iba si to užiť! Pretože vykreovanie postáv a ich stvárnenie v tomto filme je naozaj hodné ocenení.

Chcelo by sa mi napísať, že tu trochu zaostáva scenár, ale to v tomto prípade nemá zmysel, pretože tento pocit je vyvolaný zámerne, keďže pri príprave pôvodného filmu The Room to zaostávalo rovnako a reálne.. Herecké výkony sú však skvelé. Ľudia v kine sa bavili kráľovsky a dokonca i ja, ktorý tento druh humoru nemám príliš v obľube, som si našiel pár silných momentov.

Popri bratoch Francových prekvapuje vo filme účasť takých mien, ako Zac Efron, či Sharon Stone a Mellanie Griffith. V malých, epizódnych úlohách. Tak hľadajte a bavte sa!

Pavol Božík
70%

Réžia: James Franco
Hrajú: James Franco, Dave Franco, Seth Rogen, Josh Hutcherson, Zac Efron, Alison Brie, Ari Graynor, Jacki Weaver, Andrew Santino, Sharon Stone, Mellanie Griffith, Hannibal Buress, Jerrod Carmichael, June Diane Raphael, Sugar Lyn Beard, Paul Scheer, Tommy Wiseau

Žáner: Komédia
Rok výroby: 2017
Distribuuje: Continental Film
Jazyková verzia: anglická so slovenskými titulkami
Celkový čas: 104 minút
Premiéra: 15. február 2018