Aj také sa deje na streche

Film Jiřího Mádla Na streche, bude už navždy tým filmom. Filmom, pred ktorého nakrúcaním, doslova pár hodín, sa udiala tragédia, ktorá poznamenala český filmový svet. Legendárny herec Jan Tříska si sadol na okraj pražského Karlovho mosta a spadol do Vltavy. Niekoľkominútové topenie po rýchlej pomoci záchranárov síce prežil, jeho osemdesiatročný organizmus však nedokázal bojovať a herec, žiaľ, o niekoľko hodín v nemocnici zomrel. Ak je divákovi niečo úplne isté od samého začiatku, je to fakt, že na začiatku, alebo na konci filmu uvidí, že je film venovaný Janovi Třískovi (v tomto prípade na konci).

Otázkou je, či to samotnému filmu pomôže, uškodí, alebo to nebude mať žiaden vplyv? Celkom by ma zaujímala odpoveď na otázku ako to vníma režisér a scenárista, ktorého postretne takáto udalosť počas tvorivého  procesu. Faktom však ostáva, že je fantastické, že sa Jirí Mádl z danej udalosti otriasol a film nakoniec nakrútil s rovnako výborným Aloisom Švehlíkom v hlavnej úlohe.

Profesor Rypar poskytne dočasné útočisko Songovi, mladému Vietnamcovi, ktorého pristihol na streche svojho domu pri pokuse o samovraždu. Môžu však dvaja odlišní ľudia vôbec zdieľať jeden priestor tak, aby z toho nakoniec nebola katastrofa? Pomôže im v tom ich bezočivý plán? 

Spolužitie nie práve najpriateľskejšieho pána, nahnevaného na celý svet, ktorý mu neuchopiteľne uniká a mladíka, ktorý hľadá východisko zo zúfalej situácie v neznámom meste, prináša množstvo trecích plôch, tragikomických situácií, ale i prekvapivých nápadov a riešení. 

Každý z nás totiž potrebuje, aby ho niekto potreboval. A Song potrebuje okrem teplého oblečenia a strechy nad hlavou niekoho, kto mu bude dôverovať. Je však možné dôverovať neznámemu mladíkovi? Profesor Rypar sa o to pokúsi i za cenu, že musí sem tam poľaviť zo svojich zásad a jeho strecha sa musí trochu rozšíriť. Ale dokáže Song túto dôveru skutočne oplatiť?

Jiří Mádl dokázal nespočetne veľa ráz, že je famózny herec. Následne diváka presvedčil, že je i skvelý autor, keď uviedol svoj režisérsky debut Pojedeme k moři, za ktorý si vyslúžil naozaj silný ohlas kritiky i divákov. Pozitívny ohlas! Ako pred časom sám uviedol v Show Jana Krausa, prvý film sa môže vydariť, avšak ak sa to stane, druhý sa vydariť musí a keď nie, môže to priniesť problémy.

Jiří Mádl sa ich nemusí báť. Film Na streche obstál v nominačnom ošiali na Českého leva a vôbec sa nestratil medzi ostatnými favoritmi a okrem odborníkov ho u susedov v Čechách chválili i diváci. A niet sa čomu čudovať. Jiří Mádl prostredníctvom svojho druhého filmu dokazuje, že je excelentný minimalista, ktorý si vystačí s príjemným, zmysluplným, jednoduchým príbehom, rovnako tak so zhruba piatimi hlavnými postavami, a spolu dohromady dokážu bravúrne utiahnuť stominútový film, pri ktorom si divák odpočinie a celkom prirodzene sa zamyslí nad vecami, ktoré berieme ako samozrejmé, hoci také vlastne nie sú.

Alois Švehlík exceluje v úlohe vyslúžilého komunistu, ktorého spoločenské ego mu ani po troch desaťročiach nedovolí prispôsobiť sa novej spoločenskej situácii. A aby v tom zlom svete toho na neho nebolo príliš málo, tak je nechcenou hrou osudu postavený pred jeden z najhorúcejších českých problémov súčasnosti. Mádlovi sa prostredníctvom scenára i réžie a Švehlíkovi vďaka bardovskému hereckému výkonu podarilo presvedčivo ukázať postupnú premenu jedného starého bručouna, v ktorého hrudi zrejme neostalo srdce iba na to, aby tam bilo.

Príjemným prekvapením je i prirodzenosť Duy Ahn Trana v úlohe vietnamského mladíka. Na streche je vlastne herecký koncert týchto dvoch spoločenských i vekových protipólov, ktorým po boku už naozaj iba asistujú Vojtěch Dyk či Mária Bartalos, ktorí síce sú skvelými hercami, no popri hlavnej dvojici predstavujú iba šteky na spestrenie.

Film Na streche priniesla distribučná spoločnosť Magic Box na DVD, na ktorom okrem filmu nájdete i hudobný videoklip k filmovej piesni a tiež niekoľko pohľadov do zákulisia. Som však presvedčený, že po vzhliadnutí filmu Na streche nadobudnete rovnaký, pri českých filmoch veľmi vzácny pocit, že po tomto filmovom zážitku už žiaden bonus nie je potrebný. Jiří Mádl má totiž dar rozprávať svoje príbehy jednoducho a zrozumiteľne. Jediným bonusom tak bude chuť pozrieť si jeho režisérsku dvojku Na streche opäť.

Pavol Božík
90%

Réžia a scenár: Jiří Mádl
Hrajú: Alois Švehlík, Duy Anh Tran, Vojtěch Dyk, Mária Bartalos, Adrian Jastraban, David Švehlík, Miroslav Táborský

Žáner: Dráma
Pôvodný názov: Na střeše
Rok výroby: 2019 (7. február 2019)
Distribúcia: Magic Box
Rok vydania: 2019
Formát: DVD
Celková dĺžka: 97 minút
Zvuk: český (5.1), český (2.0)
Titulky: české pre sluchovo postihnutých, vietnamské, anglické
Bonusy:
* hudobný videoklip Pirate
* pohľady do zákulisia