Ako byť mamou a nezblázniť sa z toho

Uprostred leta padla prvá klapka romantickej komédie Matky režiséra Vojtěcha Moravca o tom, aké to naozaj je byť v dnešnej dobe mamou malých detí a okrem toho súčasne aj ženou, kamarátkou a partnerkou. Vzťahy a láska môžu byť popri materstve náročnejšie, ale rozhodne sa nikam nestratia. Aspoň nie natrvalo. Mužskými partnermi hlavných hrdiniek budú Jakub Prachař, Jiří Langmajer, Vladimír Polívka, Václav Neužil a Štěpán Benoni.

Scenár Matiek napísala Vanda Zaplatílková Hutařová spolu so Sandrou Novákovou. Obidve sú vo veku hlavných hrdiniek, obidve majú deti, obidve vedia, aké to je porodiť a nezblázniť sa z toho, obidve sú vtipné. Myslím, že v scenári toto všetko je, hovorí režisér Vojtěch Moravec. Sám je otcom malého syna, vo filme bude navyše režírovať svoju vlastnú manželku – práve spomínanú spoluautorku scenára a jednu z hlavných postáv Sandru Novákovú.

Väčšina tvorcov aj producentov sú rodičia. Výnimkou je iba predstaviteľka hlavnej úlohy Hana Vagnerová. Hanka si prešla tvrdou prípravou. Všetci sme jej dali na víkend svoje deti a pripravili sme pre ňu náročný boot camp, smeje sa Vojtěch Moravec. Našťastie som celý život obklopená malými deťmi, takže ma ponuka na rolu novopečenej mamičky nevydesila, hovorí Hana Vagnerová. Zároveň aj moja postava sa s materstvom sama ešte len zoznamuje a zisťuje, že všetky jej prípravy sa ani vzdialene nedajú porovnať s realitou. Čo si ja osobne veľmi cením a teším sa na to, je práca s ostatnými herečkami, ktoré sú nielen nesmierne talentované, ale skvele si rozumieme aj po ľudskej stránke.

Mohol by to byť film o ženách v najlepších rokoch, ktoré sú elegantné, sebavedomé, múdre, užívajú si život a rozoberajú medzi sebou chlapov, vzťahy a sex. Štyri celoživotné kamarátky z pripravovanej komédie také sú, ale okrem toho všetkého sa starajú o deti alebo ich práve porodili, prípadne sú tehotné.

Ústrednou postavou je Sára s tvárou Hany Vagnerovej. Má pekný zadok, tak ho začala fotiť a stala sa profesionálnou influencerkou. Ako úplne čerstvá matka sa chystá napísať knihu, ale predstavovala si to celé trochu jednoduchšie. Petra Hřebíčková stvárňuje snobskú, ale dosť osamelú Hedviku, ktorej manžel vorkoholik je doma len zriedka. Sandra Nováková ako Zuzana je po rozchode bez peňazí, prepracovaná a uštvaná matka dvoch malých čertov. A napokon, Gabriela Marcinková hrá Elišku, ktorá má skvelého chlapa, úplne neznesiteľných rodičov, je tehotná a stále vracia. Premiéra v kinách je plánovaná na 26. november 2020.