Detstvo legendárneho Zdeňka Svěráka očami jeho syna

Česká, vlastne ešte československá (bratia hádam prepáčia) filmová klasika odetá do zremastrovaného kabátu. Filmový zážitok aj po štvrťstoročí a nepochybne kedykoľvek. Obecná škola otca a syna Svěrákovcov, prvý porevolučný film nominovaný na Oscara vyšiel konečne na Blu ray.

A nebola to náhoda, že som ho vložil do prehrávača hneď po Vianočnom Kameňáku. Jednak som chcel vidieť niečo zmysluplné, ale hlavne, Obecná školaVianočný Kameňák majú rovnakého kameramana, ktorým je F. A. Brabec. Bože, aká premena za jedno obyčajné štvrťstoročie.

Dosť bolo porovnávania dvoch neporovnateľných filmov, to s F. A. Brabcom bol iba zaujímavý detail. Obecná škola, ktorá vznikla s jeho okom za kamerou je kultová záležitosť a to hneď z niekoľkých dôvodov. V prvom rade spojenie Svěrákovcov (otec scenárista, syn režisér), ktoré naznačilo, že táto dvojica sa určite zapíše do dejín českého novodobého filmu (o päť rokov neskôr spolu natočili Kolju, za ktorého si už najprestížnejšie filmové ocenenie domov priviezli).

Fenomenálne herecké obsadenie, ktoré nezovšednelo ani po rokoch (Tříska, Svěrák, Hrušínsky, Šafránková, Kolářová, Holubová, Polívka, Čepek). Každý jeden z nich výnimočná herecká osobnosť, žiadne klamstvo, ale dokonalý kumšt. A detskí herci. Koľkí z nich sa stali v dospelosti hercami? Pri prechádzaní mien v záverečných titulkoch mi neprišlo, že by som niektoré z tých detí registroval v súčasnom hereckom biznise. Hrali však, akoby ich talentom obdaroval sám Boh. Keď vidím detského herca v dnešnej produkcii, neverím mu ani nos medzi očami (česť výnimkám).

A ešte scenár. Napísaný umeleckou rukou Zdeňka Svěráka tak láskavo, ako to len tento, dnes už deduško (prepáčte, majstre) so šedinami na hlave dokáže napísať. Označenie deduško je na mieste. Hoci sa na to určite necíti, tak vlani oslávil neuveriteľnú osemdesiatku. Aj pri tejto príležitosti vyšla Obecná škola konečne zremastrovaná na Blu ray. Ten film si to jednoznačne zaslúžil a už bolo načase. Jednak Svěrákovo výročie a jednak 25 rokov od jeho premiéry.

A pri sledovaní úsmevno – nostalgickej spomienky na báječné povojnové roky, kedy krajina voňala čerstvou slobodou, chlapci chodili otcom pre pivo a pedagogická kvalifikácia odbojár a partizán dokázala zatieniť aj tradíciu Jana Ánosa Komenského si divák každou minútou uvedomuje, že technika dokáže zázraky. Obraz i zvuk sú totiž naozaj na vysokej úrovni, akoby ten film vznikol minulý rok. Veľký zážitok.

Netuší hádam niekto o čom je Obecná škola? Svojrázny učiteľ Igor Hnízdo prevzal na konci roku 1945 triedu rozdivočených desaťročných harantov, ktorí svoju učiteľku dokázali priviesť do blázinca. Svojim novým zverencom dal jasne najavo, že sa nemieni stať ich ďalšou obeťou a všetkým krásnym ženám v okolí, že by sa mohli stať obeťami jeho šarmu.

Okrem 104-minútového filmu nájdete na Blu ray aj niekoľko dobových bonusov, medzi ktorými nechýba zostrih najobľúbenejších scén, dobová reportáž z filmovej premiéry, audiokomentáre, fotogalérie, storyboard, ale tiež nový materiál pripravený špeciálne k Svěrákovmu minuloročnému jubileu.

Pavol Božík
90%

Réžia: Jan Svěrák
Hrajú: Zdeněk Svěrák, Jan Tříska, Rudolf Hrušínsky, Libuše Šafránková, Daniela Kolářová, Boleslav Polívka, Eva Holubová, Petr Čepek, Rudolf Hrušínsky ml.

Vydavateľstvo: Magic Box
Rok vydania: 2016
Formát: Blu ray
Celková dĺžka: 104 minút
Jazykové verzie: česká (DTS-HD Master Audio 5.1)
Titulky: české pre sluchovo postihnutých, anglické, španielske, nemecké, faktografické
Bonusy: audiokomentár Jana Třísku, audiokomentár Zdeňka a Jana Svěrákových, z premiéry filmu, obľúbené scény, rodinný album, storyboard, školské tablo, Zdeňkovi Svěrákovi k narodeninám