Herci z Tancuj Matylda boli jasná voľba

Film Tancuj Matylda od režiséra a scenáristu Petra Slavíka a scenáristky a producentky Nataše Slavíkovej prišiel do slovenských kín 22. februára. Hlavným hrdinom je uzavretý Karel v podaní Karla Rodena, ktorého okolnosti donútia starať sa o matku, u ktorej sa prejaví Alzheimerova choroba. Zahrala si ju Regina Rázlová. Téma filmu sa manželov Slavíkovcov dotýka osobne. Aj im totiž pred časom zasiahla do života táto vážna choroba – v domácej starostlivosti opatrovali chorú mamu Nataše Slavíkovej. A presne pred siedmimi rokmi im napadlo natočiť film o tejto téme. Novinku Tancuj Matylda prináša do kín distribučná spoločnosť Bontonfilm.

Do úloh dvoch celkom odlišných charakterov – bývalej barovej speváčky, bohémky Matyldy, a jej syna, citovo uzavretého súdneho exekútora – tvorcovia obsadili dve výrazné herecké osobnosti Reginu RázlovúKarla Rodena. Tí sa pred kamerou stretli prvýkrát, v minulosti však Regina Rázlová pôsobila ako Rodenova pedagogička na DAMU.

Herecké spojenie Karla Rodena a Reginy Rázlovej nebolo naším primárnym cieľom. Takto sme o tom neuvažovali. Prvoradé je, do akej miery herec zodpovedá vašej predstave o postave, ktorú má hrať. A to obaja splnili dokonale. Pre nás bolo dôležité, že ich náš scenár okamžite oslovil a že našu ponuku prijali. Samozrejme, vedeli sme, že Regina Karla učila na DAMU a že sa celý herecký život míňali. Ale to, že si v našom filme splnili želanie zahrať si bok po boku, bol len taký príjemný bonus navyše, hovorí režisér a scenárista filmu Petr Slavík.

Spoluprácu so svojím bývalým žiakom si pochvaľuje aj samotná Regina Rázlová. Pre mnohých pedagógov z rôznych odborov je spolupráca s bývalým študentom či žiakom vzrušujúcim dobrodružstvom. Keď sa mi naskytne takáto pracovná situácia, či už v divadle alebo vo filme, mám z tých stretnutí vždy veľkú radosť. Práca s bývalými študentmi je veľmi príjemná. A Karel Roden? Vždy som ho mala a stále mám veľmi rada, hrať s ním bola pre mňa veľká česť a skutočná radosť, hovorí ikonická česká herečka.

Producentka a spoluautorka scenára Nataša Slavíková sa s Reginou Rázlovou stretla na služobnej ceste ešte predtým, ako vznikol nápad natočiť film Tancuj Matylda, a odvtedy boli v kontakte. Navštevovali sme sa, pozývala nás do divadla a keď sme neskôr písali scenár, bola pre nás prvou a jasnou voľbou. Nielen preto, že je výborná herečka, ale aj preto, čím všetkým si v živote prešla, hovorí Nataša Slavíková. Režisér a spoluscenárista Petr Slavík poznal Reginu Rázlovú len z jej predchádzajúcich filmov, ale keď ju videl v Divadle Ungelt ako Marlene Dietrichovú, bolo mu jasné, že toto je Matylda – bohémska, extrovertná, starnúca, ale stále krásna žena. Keď sme sa potom stretli nad scenárom, Regina ma presvedčila, že sa nebude báť ísť až na dreň. Nielenže dokázala zahrať premenu na ľudskú trosku, na ktorú sa ľudia trpiaci touto chorobou menia, ale dokázala dať postave humor a hĺbku, spomína režisér.

A Regina Rázlová o svojom obsadení hovorí: S tvorcami sme sa stretli pred mnohými rokmi po predstavení o Marlene Dietrichovej. Po čase ma pozvali na stretnutie a porozprávali mi príbeh Matyldy. A tam, v tej studenej kaviarni, som sa prvýkrát s Matyldou smiala a plakala. A tam, v tej studenej kaviarni, som ani na sekundu nezaváhala a povedala som, áno, ten film musíme natočiť. A tam sa stalo, že vyrozprávanie Matyldinho príbehu bolo mojím ľudským a profesionálnym snom.

Karel Roden má na svoju učiteľku z vysokej školy len tie najlepšie spomienky. Regina sa mi vždy veľmi páčila, bol som do nej trochu platonicky zamilovaný, ale bol som len žiak. K výučbe pristupovala poctivo, prinášala nám materiály o iných hereckých metódach ako len Stanislavského, všetko s nami preberala, za čo som jej veľmi vďačný. Potom sme sa nejaký čas nevideli. Od istého času som sa s ňou stretával často a bolo to veľmi príjemné, ale nikdy som s ňou nehral. Vďaka spomienkam zo študentských rokov je pre mňa viac ako len kolegyňa. Takže sa mi s ňou hralo o to lepšie, hovorí jeden z najpopulárnejších českých hercov. Úlohu Karla vo filme Tancuj Matylda však nevzal len kvôli hereckému stretnutiu s Reginou Rázlovou. Páčil sa mi scenár, postava Karla bola zaujímavá a imponovalo mi aj to, že tvorcovia si stáli za tým, že ho budem hrať ja a počkali si na mňa, hovorí Karel Roden.

Protipólom dvoch skúsených hereckých osobností je mladý herec Antonio Šoposki v úlohe Karlovho syna Pavla. Tvorcom filmu bolo od začiatku jasné, že na obsadenie úlohy osemnásťročného chlapca budú musieť urobiť pomerne veľký kasting. Nastala však covidová pandémia, a tak zvolili nie celkom bežný postup. Na sociálnych sieťach zverejnili výzvu a uchádzači o rolu mali poslať tri krátke videá na zadané témy. Z takmer stodeväťdesiatich uchádzačov sa na skúšku s Reginou Rázlovou a Karlom Rodenom dostali len traja najlepší, medzi ktorými bol aj Antonio Šoposki.

Antonio Šoposki typovo a výrazovo zodpovedal našej predstave o postave Pavla, ale bolo tam aj niečo navyše. Niečo, čomu sa hovorí charizma, osobnosť. Samozrejme, bol to trochu risk, pretože z hereckých skúšok sa nedá zistiť všetko, ale Antonio nielenže splnil, ale aj prekonal naše očakávania. Myslím si, že má všetky predpoklady na to, aby sa stal naozaj dobrým hercom, hovorí režisér Petr Slavík.

Kukni na to! je mediálnym partnerom filmu
Lucia Muráriková / Bontonfilm Slovakia