Kino #02: Nezabudnuteľné zážitky

Veľké želanie

Do slovenských kín miera štyri filmy, o ktorých by sa dalo povedať, že patria do kategórie tých, na ktoré sa nezabúda. Prvým je kúzelná animovaná rozprávka, po ktorej vzhliadnutí sa prestanete báť Smrti. Nasleduje ju ďalší z veľkolepých svetových muzikálov, kedy sa na filmové plátna dostávajú Mačky, s jedinečnou Judi Dench v jednej z hlavných úloh. Do kín prichádza i očakávaný český film, ktorý vznikol na základe knižného bestselleru a ešte jedna divočina, odohrávajúca sa pod vodnou hladinou. Tento raz je naozaj z čoho vyberať.

Veľké želanie
Distribuuje: Magic Box Slovakia
V malom  mexickom mestečku Santa Clara, kde sa duchovia vracajú raz ročne na Deň mŕtvych, žije šestnásťročná Salma, ktorá nikdy nepoznala svojich rodičov. Keď sa na nich pýta, dostáva stále tú istú odpoveď – že ju jej rodičia opustili. Salma, ktorá tomu nechce uveriť, hľadá odpoveď na tento fakt, neprestáva pátrať po odpovedi, a hľadá aj informácie,  ktoré by jej priblížili identitu jej rodičov. Neustále zisťuje, pýta sa a neprestáva. Až do tej doby, pokiaľ sa jej do rúk dostane zvláštna kniha plná príbehov a kúziel. Čarovná kniha by mohla byť chýbajúcim článkom k objasneniu tajomstva jej rodiny. Vďaka knihe sa Salma rozhodne podniknúť dobrodružnú cestu za tajomstvom jej rodičov. Na túto dobrodružnú cestu sa k nej pripoja jej odvážni a udatní priatelia Jorge a Pedro. Nájde Salma všetky indície odkazujúce k rodinnej minulosti? Podarí sa jej vypátrať históriu jej rodičov, prípadne sa s nimi stretnúť?

Cats
Distribuuje: Cinemart
Príbeh sa odohráva na legendárnom mačacom bále, ktorý sa koná raz ročne a jedna vybraná mačka na ňom vždy dostane šancu na nový život. Voľbou sprevádza tá najstaršia z nich, pravidlá pozná snáď len ona, ale všetci sa snažia, čo im schopnosti a sily stačia, aby sa práve oni stali tými vyvolenými.

Národná trieda
Distribuuje: ASFK
Kedysi tu bol všade iba temný les, dnes tu stojí sídlisko s panelákmi. Práve tu je doma chlapík, ktorému nikto nepovie inak ako Vandam. Žije sám, v byte na okraji Prahy, a každý deň doma cvičí, aby bol v kondícii. Večer, keď sídliskom blúdia divoké zvery, chodí so svojimi kumpánmi na jedno čapované. Vandam sa snaží urobiť dojem na Lucku, ktorá v miestnom pohostinstve čapuje pivo. Často a rád sa s kadekým pobije. Je znalcom vojenskej histórie. Má pocit, že svet smeruje k zániku a schyľuje sa k veľkej bitke. A preto cvičí, aby bol na túto poslednú rozhodujúcu bitku pripravený. A tiež k tomu vychováva Psycha, mladíka, s ktorým natiera strechy panelákov. Vandamovi kumpáni z krčmy ho prezývajú národný hrdina. Vraj dal vtedy, v Novembri ’89, na Národnej triede dejiny jednou ranou do pohybu.

Pod vodou
Distribuuje: Cinemart
Je to možno jedno z najhorších a najnebezpečnejších pracovísk na Zemi. Podmorské vedecké laboratórium stojí na jednom z najhlbších miest morského dna. Je obklopené úplnou temnotou, zvierané extrémnym tlakom, teplota vody sa blíži nule. Výskumný tím robí sondážne vrty, keď príde nečakané a ničivé zemetrasenie. Do tejto chvíle bezpečné priestory laboratória sa stávajú smrteľnou pascou. Jednotlivé časti vedeckého komplexu sú extrémnymi tlakmi vody drvené ako papierová škatuľa. Jedinou šancou pre členov posádky je evakuácia pomocou hlbinných skafandrov. Lenže v okamihu, keď sa ocitnú mimo zdevastovanú stanicu, zistia, že ich zásahy do morského dna a následné zemetrasenie prebudili niečo, čo do tejto chvíle zostávalo ukryté pod morským dnom. Niečo neznáme. Niečo desivé.