Kino #36: Zamilovaná legenda

Láska v Toskánsku (Bontonfilm)

Z akčných filmov si Liam Neeson odskočil do slnkom zaliateho Toskánska, aby aby sa stal súčasťou parádnej love story, ktorá práve prichádza do slovenských kín. Tam tento týždeň mieri aj päť ďalších filmov a ponuka je žánrovo mimoriadne rozmanitá – dokument, sci-fi horor, dokument, animovaný film – jednoducho pre každého niečo.

Láska v Toskánsku
Distribuuje: Bontonfilm
Londýnsky umelec Robert a jeho syn Jack pred rokmi prišli o ženu a matku. Navzájom sa odcudzili, teraz sa však spoločne vracajú do svojho starého rodinného domu v Toskánsku, ktorý potrebujú narýchlo predať. S usadlosťou sú spojené ich šťastné aj nešťastné spomienky, ktoré vybledli a spustli rovnako ako dom. Namiesto idylickej vidieckej vily, ktorú si pamätajú, nájdu takmer ruinu s pretekajúcou strechou, kusmi omietky opadávajúcimi zo stien a so spráchnivenými okenicami i dverami vypadávajúcimi z pántov. Nezostáva im nič iné, len sa tu neplánovane zabývať a pustiť sa do opráv. Prirodzená nešikovnosť ich prinúti vyhľadať pomoc u miestnych rázovitých murárov a Jack v mestečku narazí (a to doslova) na Natalie, šarmantnú majiteľku malej reštaurácie. Ako rekonštrukcia pokračuje, otec a syn krok za krokom opravujú aj svoj ochladnutý vzťah, ktorý po matkinej smrti schátral rovnako ako ich vidiecka usadlosť. Pôvabné Toskánsko s úzkymi cestičkami medzi zelenými pahorkami, miestni ľudia, talianska pohoda, slnko a nesmelý začiatok romantického vzťahu Jacka a Natalie fungujú ako najlepšia rodinná terapia.

Tenet
Distribuuje: Continental Film
Akčný veľkofilm, v ktorom hlavnú úlohu hrá medzinárodná špionáž, cestovanie v čase a evolúcia. Podľa všetkého o mužovi, ktorý sa snaží zabrániť tretej svetovej vojne prostredníctvom cestovania v čase a znovuzrodenia.

Ďalšie jahniatko
Distribuuje: Film Europe

Príbeh dievčaťa Selah, ktoré sa narodilo do alternatívne žijúcej náboženskej komunity známej ako Stádo. Toto čisto ženské Stádo, tvorené ženami a dievčatami v rozličnom veku, žije izolovane v poľnohospodárskej osade a je vedené jediným mužom. Svojho vodcu prezývajú Pastierom a každá z dievčat je buď jeho milenkou, alebo dcérou. Násťročná Selah je absolútne oddaná stúpenkyňa sekty, paralelne voči tomu sa však spriatelí so Sarah, ženou, ktorá, pre svoju skepsu voči Pastierovmu učeniu, bola vylúčená z komunity. Prichádza deň, keď je Selah poctená možnosťou zúčastniť sa posvätného rituálu rodenia jahniatok. Tento zážitok ju navždy zmení. Okrem toho sa od tej doby ukazujú zvláštne vízie spochybňujúce, všetko, čo ju a jej sestry Pastier učí.

Krajina medu
Distribuuje: Filmtopia

Keď do Krajiny medu vtrhne rodina kočovníkov a poruší jej základné pravidlo, posledná chovateľka divokých včiel v Európe musí zachrániť včely a obnoviť prírodnú rovnováhu.

Chrumkáči
Distribuuje: Bontonfilm

Owen Huntington má sympatickú manželku a roztomilú dcérku, no veľmi si ich neužije, keďže musí celé dni ochutnávať sušienky pre psy v svokrovej továrni. Všetko sa ale zmení, keď Owen jedného dňa zdedí cirkus po svojom stratenom strýkovi. To, čo pôvodne vyzeralo ako skvelá správa, sa však čoskoro stane prekliatím. Cirkus je na mizine, zvieratá sú preč. A väčšina cirkusantov je príliš stará na to, aby mohla vystupovať. Je to katastrofa. A vtedy do Owenovho života vstupujú opäť sušienky. No nie hocijaké – sú to zázračné sušienky strýka Buffala Boba. Keksíky v tvare najrôznejších zvierat umožnia svojmu majiteľovi stať sa ktorýmkoľvek tvorom v škatuli. Predstavte si to – zjete sušienkového medveďa a puf! Stanete sa medveďom. Schrúmete leva a zrazu je z vás skutočný lev. Owen môže v zvieracej koži predviesť veľkolepé predstavenie a pritiahnuť ľudí späť do cirkusu. Vidieť vystupovať artistov na dôchodku netúži nikto, spievajúca žirafa je však už iná pesnička – tá môže cirkusu priniesť pekné peniaze. Alebo taký hroch hrajúci na klavíri. Prípadne lev, ktorý recituje Shakespeara. Nebude to však také ľahké. Owen má totiž ešte druhého strýka, bezcharakterného Horatia P. Huntingtona, majiteľa najväčšej siete cirkusov na svete. A ten sa nezastaví pred ničím, aby získal škatuľu čarovných sušienok pre seba.

Salvador Dalí: Hľadanie nesmrteľnosti
Distribuuje: Pannonia Ent.
Dokument ukazuje vyčerpávajúcu cestu životom a dielom Salvadora Dalího, ako aj Galu, jeho múzu a spolupracovníčku. Všetko to začalo v roku 1929. Tento rok bol rozhodujúcim nielen v Dalího kariére, ale aj v živote, kedy sa pridal k skupine surealistov a stretol Galu. Dokument nám ponúka pohľad na jeho pokroky až do roku 1989, kedy Dalí zomrel. Na celej tejto životnej a umeleckej ceste je výnimočné Dalího pôsobenie vo svete. Nazrieme do Port Lligatu, jeho jedinej domácej dielne, ďalej do jeho rodného mesta Figueres, kde vytvoril Dalího Múzeum. Dokument nás zavedie aj do Púbol, kde sa nachádza zámok známy ako exponát dvornej lásky ku Gale. Okrem týchto miest uvidíme aj iné, konkrétne Paríž a New York, ktoré boli centrom jeho práce. Za zmienku stojí aj množstvo dokumentárnych príspevkov, ktoré nám pomáhajú priblížiť sa k tomuto jedinečnému maliarovi zaradeného medzi velikánov dejín umenia. Rozjímanie o samotnom Salvadorovi Dalím, manželke Gale, o prehliadke jeho výtvorov, o rodinných problémoch, o všetkých obrazov a dokumentoch, z ktorých sú niektoré nepublikované, nás privádza k hlbšiemu pochopeniu maliara, ktorý dokázal vytvoriť postavu, ktorá je umením sama o sebe. S týmto dokumentom pochopíme charakter a prístup maliara aj ako človeka, tiež spoznáme priestory, ktoré skoncipoval a ktoré pomohli sformovať jeho nesmrteľnosť – nesmrteľnosť génia.