Kino #36: Zoznámte sa s TO

TO

Klasika z pera hororových príbehov Stephena Kinga sa dočkala filmovej adaptácie. Jednoduchý a všehovoriaci názov TO naláka do kín nepochybne nielen Kingových fanúšikov, ale tiež hororových nadšencov. A ak sa neradi bojíte, tak strach v kinách tento týždeň vyvážia jeden animovaný film, jedna slovensko-maďarská produkcia a jeden český dokument.

TO
Distribuuje: Continental Film
Derry nie je obyčajným americkým malomestom. Pod jeho povrchom spí prastaré zlo. Vždy keď sa prebudí, na niekoľko rokov rozpúta v Derry a okolí smršť neopísateľných hrôz. Strašná sila, ktorú možno nazvať len TO, ovláda obyvateľov, vraždí nevinné deti a zdá sa, že ju neuspokojí nič okrem najvyššej obete. Kto ju prinesie tentoraz? Keď v meste začnú miznúť deti, skupinka siedmich priateľov sa rozhodne pátrať na vlastnú päsť a čeliť strachu a zlu stelesnenom záhadným klaunom.

Malý Yeti
Distribuuje: Forum Film
Teenager Adam nemá veľa kamarátov a väčšinu svojho času trávi pátraním po svojom otcovi, ktorý sa stratil za záhadných okolností. Na svoje obrovské prekvapenie zistí, že ním nie je nikto iný, ako legendárny Yeti. Celé roky sa ukýval v hlbokom lese, aby uchránil seba a svoju rodinu pred ľuďmi, ktorí ho chceli využiť na vedecké pokusy kvôli jeho špeciálnej DNA. Adam sa postupne začína s otcom zbližovať a prichádza na to, že po ňom zdedil neuveriteľné schopnosti. Lenže už sa o tom dozvedeli aj iní – nechali Adama sledovať a on ich nevedomky priviedol až k otcovi. Musia im uniknúť, a preto sa vydajú na dobrodružnú záchrannú výpravu.

Červená
Distribuuje: PubRes
Červená je celovečerným dokumentárnym filmom o celosvetovo uznávanej opernej speváčke a herečke Soni Červenej. Režisérka Olga Sommerová vo filme zachytáva príbeh ženy, ktorej malé dejiny – osobný aj profesionálny život – boli ovplyvnené veľkými dejinami Európy 20. storočia. Bohatú umeleckú kariéru Sone Červenej činí na sto operných postáv v piatich tisíckach predstavení na javiskách piatich kontinentov sveta.

Out
Distribuuje: ASFK
Otrepané príslovie Každý koniec je začiatkom niečoho nového nebolo nikdy tak trefné ako v prípade päťdesiatnika Ágostona, Slováka maďarského pôvodu, ktorý príde o prácu a nechávajúc rodinu za sebou, vyráža na sever, smer Pobaltie, hľadať nové zamestnanie a zároveň si poriadne zarybárčiť. V lotyšskom prístave však na neho, čoby nového zvárača nečakajú práve s otvorenou náručou, skôr naopak, a to sme ešte len na začiatku jeho nepredvídateľnej, mierne posmutnelej, ale nie skľučujúcej odysey plnej bizarných stretnutí. Film otvorí tohtoročný Projekt 100 a premietať sa bude pred ním krátky animovaný film Žltá.