Šulíkov Tlmočník zožal úspech v San Franciscu, zabojuje o Oscara a vychádza na DVD

Cenu filmových kritikov za Najlepší hraný film získal v týchto dňoch slovenský film Tlmočník režiséra Martina Šulíka na Festivale židovských filmov v San Franciscu. Filmoví publicisti vyzdvihli nielen jeho profesionálne spracovanie, ale aj herecké výkony. V hlavných úlohách svojrázneho roadmovie excelujú Jiří Menzel a rakúsky herec Peter Simonischek. Ako nerovná dvojica, syn nacistického vraha a syn jeho obetí, sa vyberú na cestu po Slovensku, aby pátrali po dávnych udalostiach.

Dúfame, že toto ocenenie majstrovsky nakrúteného a krásne zahraného filmu, povzbudí široké publikum, aby ho vyhľadali, uviedol pri vyhlasovaní ceny Bill Watters, člen Klubu filmových kritikov pôsobiacich v San Franciscu. Združenie sa snaží cielene nasmerovať tamojších divákov k tomu najlepšiemu z filmovej tvorby.

Som veľmi rád z ocenenia na tomto festivale. Dúfam, že náš film publiku pripomenie, ako udalosti z II. svetovej vojny ovplyvnili nielen životy našich otcov, ale aj tie naše. V Európe sa mnohí snažia revidovať históriu a tvrdia, že holocaust nikdy neexistoval. Ale manipulovanie s minulosťou je veľmi nebezpečné, odkázal režisér Martin Šulík, ktorý je spolu s Marekom Leščákom aj spoluautorom scenára.

Po fantastickom úspechu filmu na americkom festivale, prišla ďalšia skvelá správa. Tlmočník zabojuje o najprestížnejšie filmové ocenenie. Šulíkov film bude Slovensko zastupovať v boji o Oscara. Do boja o cenu americkej filmovej akadémie v kategórii najlepší cudzojazyčný film ho za Slovensko, ako národného reprezentanta, vybrala Slovenská filmová a televízna akadémia spomedzi 12 domácich titulov.

Jiří Menzel, ktorý sa objavuje v hlavnej úlohe filmu, získal slávnu sošku už v roku 1968, ako 29-ročný, za réžiu filmu Ostro sledované vlaky a v roku 1986 sa s komédiou Vesničko má středisková dostal opäť do finále medzi  5 nominovaných najlepších zahraničných filmov. Jeho rakúsky kolega Peter Simonischek sa na udeľovaní Oscarov osobne zúčastnil len nedávno, v roku 2017,  kedy sa do finálnej päťky prebojovala nemecká komédia Toni Erdmann, v ktorej exceloval.

Myslím, že Tlmočník môže mimoriadne zaujať tú časť amerického obecenstva, ktorá obľubuje náročnejšie filmy. Dúfam, že sa dostane aspoň do predvýberu 9 filmov, ktoré americká filmová akadémia ohlási v novembri, konštatuje producent Rudolf Biermann aj na základe čerstvého ocenenia spoza oceánu.

Film Tlmočník nájdete ešte v programe niektorých slovenských kín, no v týchto dňoch vychádza i na DVD v distribúcii spoločnosti Magic Box. Stominútovú tragikomédiu v hlavnej úlohe s Jiřím MenzelomPetrom Simonischekom herecky famózne dopĺňajú Zuzana Mauréry, Attila Mokos, či Judita Hansman. K filmu je na DVD ako bonus pribalený filmový trailer.