Toto vyrieši iba agent odchovaný na českom materskom mlieku

Vojtěch Dyk vo filme Wilsonov

Tak predstavte, aj u nás sa dá urobiť dobrý film. Slovné spojenie u nás používam zámerne, pretože na filme sa podieľali aj slovenskí herci a čuduj sa svete dokázali, že vedia hrať. Wilsonov je bláznivá detektívna komédia o tom, čo bráni jednému zabudnutému mestu v strede Európy stať sa súčasťou Ameriky.

Chcelo to byť pompézne, kostýmovo nadštandardné, príbehovo zrozumiteľné, divácky príťažlivé. A režisérovi Tomášovi Mašínovi sa to jednoducho podarilo. Skvelý detektívny príbeh o vraždiacom monštre, ktoré je jedinou prekážkou k tomu, aby sa mesto kdesi v strednej Európe stalo súčasťou Ameriky. Všetko zdá sa byť na dobrej ceste, nebyť toho zloducha, ktorého v podstate nikto nevidel. Stačí, aby ste zahliadli jeho tieň a skolabujete.

Mŕtvoly sa množia, riešenie neprichádza a posledná záchrana môže byť príslušník FBI Aaron Food, ktorého odkojila Češka, takže ovláda reč a všetko ide ako po masle. Keď ešte dostane k ruke mladého policajného čakateľa, platonicky zamilovaného do najkrajšej devy v zapadákove, začína sa bláznivá komédia, plná gagov a vtipných replík.

Wilsonov je film, ktorý ašpiruje na titul najlepšia porevolučná komédia, ktorá ide v stopách tých najlepších bláznivých českých filmov, ktoré tu v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch vznikali jedna radosť. Všetko má zmysel, všetko na seba nadväzuje, nič neodchádza do stratena. A k tomu excelentné herecké výkony. Vojtěch Dych, Jiří Macháček, Táňa Pauhofová, Jan Kraus, Richard Stanke, Peter Šimun, Ľuboš Kostelný, Csongor Kassai, Petr Čtvrtníček. Jeden lepší ako druhý.

K tomu už spomínaná kostýmová výprava a aj celkové navodenie dobovej atmosféry robia z Wilsonova naozaj jeden z najprecíznejšie urobených filmov, aké tu kedy vznikli. A ak by vás odstrašovali veľkolepé plány, ktoré nakoniec mohli dopadnúť ako jedna veľká filmová katastrofa, vôbec to neriešte. To v tomto filme nehrozí.

Pavol Božík
85%

Réžia: Tomáš Mašín
Hrajú: Vojtěch Dyk, Jiří Macháček, Táňa Pauhofová, Jan Kraus, Richard Stanke, Peter Šimun, Ľuboš Kostelný, Stanislav Majer, Csongor Kassai, Stanislav Zindulka, Petr Čtvrtníček, René Šmotek

Distribúcia: Magic Box
Rok vydania: 2016
Formát: DVD / Blu ray
Celková dĺžka: 115 minút
Jazyková verzia: česko-slovenská (DTS-HD Master Audio 5.1)
Titulky: české pre nepočujúcich, anglické
Bonusy: Videoklip MIG 21 & Vojtěch Dyk: Ako FBI, Videoklip Hex: Wilson City, Trailer, Ako sa natáčal Wilsonov, Príbeh filmu, Hviezdy filmu, Náročné scény, Najdlhší nakrúcací deň, Vizuálne efekty, Fotogaléria