Z absolútnej diery na vrchol a odtiaľ po ľade rovno na dno

Ja, Tonya

Tonya Hardingová nie je fabuláciou spisovateľov, či autorov filmových scenárov. Tonya Hardingová je (bola) známa krasokorčuliarka, ktorá svojou usilovnosťou, poriadnou dávkou drzosti i odvahy, a tiež vďaka nekonvenčným spôsobom výchovy svojej matky, dosiahla na najvyššie méty. Kým nestretla zopár správnych chlapov

Výbušná, konfliktná a impulzívna Tonya Hardingová mala od bežnej predstavy sladkej žmurkajúcej bábiky a princezničky tancujúcej na ľade veľmi ďaleko. Vztýčený prostredník namiesto úklonu, cigareta namiesto iontového nápoja, vycerené zuby namiesto ľúbezného úsmevu. Asi viac zviera ako nežná kráska.

I napriek tomu sa z úplnej ničoty zabudnutého amerického malomesta vypracovala na krasokorčuliarsku šampiónku, ako prvá Američanka skočila trojitého Axela a vedela divákov i americkú komentátorskú obdobu Karola Poláka priviesť do extázy. Za chrbtom ale mala šialenú a drsnú matku, učebnicového sprievodcu všetkých možných neuróz, psychóz a hromadu ďalších porúch osobnosti.

Tonyna vlastná nespútanosť, jej okolie i život skutočného dievčaťa z dediny nakoniec nad žiarivými flitrami zvíťazili. Tonya Hardingová preto vošla do histórie vďaka spojeniu s brutálnym útokom na jej olympijskú súperku Nancy Kerriganovú. Organizovala ho sama, vedela o ňom alebo sa iba stala obeťou následnej štvanice? Útok bol nedomyslený, ešte horšie prevedený a stal sa úplnou senzáciou.

Bola Tonya psychopat, alebo sa iba stala obeťou psychopatov, pýtal som sa v recenzii pri príležitosti uvedenia filmu do kín. Pravdupovediac, tú otázku si kladiem stále a ani po opätovnom vzhliadnutí filmu si na ňu neviem odpovedať. Faktom však je, že zhruba pol roka po premiére v kinách som sa k Tony veľmi rád vrátil.

Spoločnosť Bontonfilm prináša film Ja, Tonya na DVD a hneď konštatujem, že je obrovská škoda, že iba na tomto nosiči. Minimálne Blu ray vydanie by nebolo na škodu, i keď dokumentárne poňaté spracovanie si hravo vystačí i s obrazom, ktorý prináša DVD.

Čo je však nutné vyzdvihnúť, je český dabing, ktorý je naozaj excelentný, nielen prevedením, ale i prekladom. Titulkový preklad je totiž vždy jednoduchší na časovanie, ako dabing, v ktorom sa treba triafať postavám do úst, čo so sebou častokrát prináša nevydarenú hru so slovíčkami a mnohokrát sa stáva, že podstata stráca význam. V tomto prípade to však neplatí.

Film Ja, Tonya je absurdná zábava, pri ktorej ostáva rozum stáť. Výborne napísané i spracované, skvelé herecké výkony. Aj po pol roku sa stotožňujem s hodnotením 80% a keby film vyšiel i na kvalitatívne vyššom nosiči, alebo by DVD prinieslo viac bonusov, než iba sterilnú fotogalériu, s radosťou by som nejaké to percento pridal. V každom prípade však osud krasokorčuliarky Tony Hardingovej stojí za pozornosť.

Pavol Božík