Zo života gangstra

Hynek Čermák v hlavnej úlohe filmov Gangster Ka a Gangster Ka: Afričan

Ruku na srdce. Kto by dnes z fleku vymenoval českú vládu? Tie časy skončili niekedy krátko po rozdelení Československa, myslím. Ale je určite pár mien, ktoré rezonovali o ostali v hlave aj po tomto období. Napríklad Radovan Krejčíř.

S vládou to na prvý pohľad nemá nič spoločné, ale dosah jeho podnikania, následné škandály a úniky a až dodnes pretrvávajúce pokusy o útek z väzenia sa stali legendárnymi a prekročili hranice Českej republiky. Padrino je u susedov taká osobnosť, že sa o ňom píšu knihy, ktoré sa následne menia na audioknihy a točia sa o ňom filmy.

Gangster Ka je film o… Padrinovi, aj keď sa v ňom volá Radim Kraviec. Muž, ktorý sa vyznačuje veľkou inteligenciou a rovnako veľkým talentom na podvod. Tam, kde iní tasia zbrane, on využíva klamstvo a obrovský kapitál. Mihom oka okráda štát o miliardy korún. Veľmi dobre si však uvedomuje svoju hranicu, ktorú v jeho prípade tvorí fyzická likvidácia kohokoľvek z vlastného okolia. Teda až do momentu, keď sa Káčko rozhodne ovládnuť spoločnosť kontrolujúcu zásoby pohonných hmôt v republike. To sa mu podarí vďaka kontaktom v politike. Hospodárska polícia je však v strehu a k spolupráci zlomí gangstrovu pravú ruku. Ten sa razom ocitá vo väzení, odkiaľ sa však vďaka právnikom a prachom veľmi rýchlo dostane von a to sa iba začína peklo.

Po nepochopiteľnom úteku priamo z rúk polície, balí Padrino kufre a uteká na Seychely. V rukách má 80 miliónov, vďaka ktorým hravo položí vládu doma v Čechách i na Seycheloch. On však začína podnikať – s toaletným papierom, čo seychelskú ekonomiku privedie do krachu. Káčko uniká pred spravodlivosťou do Juhoafrickej republiky, kde sa z neho stáva prvotriedny gangster, ktorý zakaždým hravo odstaví miestnu mafiu a zavedie vlastný poriadok. Vysoko inteligentný podvodník sa mení na najtemnejšieho gangstra, vraha a obchodníka s drogami. Túto časť Káčkovho života mapuje druhý diel filmu nazvaný Gangster Ka: Afričan. Iba pre upresnenie informácií, u susedov už vyšla tretia kniha na tému Káčka, o filme zatiaľ žiadne informácie nie sú.

Vo filme režiséra Jana Pachla kraľuje v hlavnej úlohe Hynek Čermák, ktorý si to jednoznačne užíval a z jeho výkonu to cítiť. Ako tvorcovia tvrdia v bonusových materiáloch, téma si vyžiadala dva samostatné filmy, pretože spracovanie do jedného by diváka obralo o niekoľko zásadných momentov. Dovolím si tvrdiť, že zvlášť prvý diel filmu je tak silno preplnený (najmä) ekonomickými informáciami, že by si zaslúžil buď polhodinu navyše, alebo by ho mal slovenský divák sledovať s tým, že si vopred naštuduje potrebné informácie. Nemožno povedať, že je to nepochopiteľné, ale veci neznalý divák sa v tom stráca. Určite si však užije spracovanie príbehu, herecké výkony (vedľa Čermáka nepochybne exceluje Predrag Bjelac, ktorý je predurčený na úlohy lotrov) a dokonalé exteriéry, ktoré sú najmä v druhej časti filmu.

Film vyšiel na DVD a Blu ray samostatne, i v boxoch, ktoré prinášajú obe časti filmu. Pre zberateľov je zaujímavejšie práve toto vydanie. Obraz i zvuk sú naozaj výborné, na oboch diskoch sa potom nachádza film o filme (ku každému filmu samostatne) fotogaléria a filmový trailer.

Pavol Božík
65%

Réžia: Ján Pachl
Hrajú: Hynek Čermák, Predrag Bjelac, Vlastina Svátková, Filip Čapka, Alexej Pyško

Vydavateľstvo: Magic Box
Rok vydania: 2016
Formát: Blu ray
Celková dĺžka: 100 minút (Gangster Ka), 101 minút (Gangster Ka: Afričan)
Jazykové verzie: česká (5.1)
Titulky: české pre sluchovo postihnutých, anglické
Bonusy: film o filme, fotogaléria, trailer