4 Tenori balia do Carnegie Hall

Rok českej hudby 2024 prinesie 4 Tenorom ďalší významný míľnik v ich úspešnej hudobnej dráhe – koncert v prestížnej newyorskej Carnegie Hall. Pri tejto príležitosti zoskupenie tiež nahráva s Českým národným symfonickým orchestrom Smetanovu Vltavu, ktorá bude oficiálnym singlom projektu Smetana200.

Štvorica čoskoro odspieva svoj 200. koncert. Doposiaľ ich na pódiách videlo už viac ako 150 000 divákov a ďalšie vystúpenia majú naplánované už na niekoľko rokov vopred. Od septembra tohto roka do konca budúceho roka ich čaká vyše 100 koncertov doma i v zahraničí.

V týchto dňoch 4 Tenori nahrávajú s Grammy oceneným Českým národným symfonickým orchestrom Smetanovu Vltavu z cyklu symfonických básní Má vlast, ktorá bude oficiálnym singlom projektu Smetana200 s cieľom pripomenúť 200. výročie narodenia Bedřicha Smetanu v roku 2024. 4 Tenori nahrávajú skladbu trojjazyčne (česky, anglicky a nemecky) a vyjde začiatkom budúceho roka v Supraphone. Naživo zaznie prvýkrát 6. januára 2024 na Novoročnom koncerte v Ostrave v sprievode Filharmónie Bohuslava Martinů s dirigentom Leošom Svárovským.

Rok českej hudby privedie štvoricu k debutu v svetoznámej newyorskej Carnegie Hall. Na 23. mája 2024 si pre americké publikum pripravujú špeciálny program From Broadway to Hollywood, v rámci ktorého zaznejú najslávnejšie melódie z filmov a muzikálov a chýbať nebude ani Smetanova Vltava.

Vedenie Carnegie Hall starostlivo zvažuje, komu umožní vystúpiť na jednej z najprestížnejších scén sveta. Keď mi napísali, že radi privítajú našich 4 Tenorov, bol to jeden z najkrajších okamihov v mojej kariére producenta, hovorí producent Janis Sidovský.

V New Yorku som pred rokmi vystúpil s Evou Pilařovou v Rainbow Room v Rockefellorovom centre. Dodnes spomínam na tú atmosféru a je pre mňa veľká česť, že zaspievam tiež v Carnegie Hall, o čom sa mi ani nesnívalo, komentuje špeciálnu koncertnú príležitosť spevák Pavel Vítek. Spievať muzikály tam, kde sa písala história svetového hudobného divadla, je neuveriteľný adrenalín. Na Broadway a New York som veľmi zvedavý, idem tam prvýkrát, dopĺňa Jan Kříž.

Budeme prví interpreti českých muzikálov, ktorí vystúpia v Carnegie Hall, čo je veľký záväzok i výzva, uvažuje Michal Bragagnolo a Marian Vojtko dodáva: Na Broadwayi som videl Fantóma opery a v máji jednu z árií z tohto muzikálu zaspievam v Carnegie Hall. Už teraz mám trochu trému, ale veľmi sa teším.