Fenomenálny Ivan Kral prichádza s novým albumom

Ivan Kral (Autor foto: Toko Shiiki / Zdroj foto a info: Warner Music Czech Republic)

Jeden z celosvetovo najslávnejších hudobníkov českého pôvodu – Ivan Kral, vydáva dnes úplne nový album. Jeho novinka Colors obsahuje aj pieseň, napísanú pred viac ako štyridsiatimi rokmi pôvodne pre Debbie Harry.

Nový album Colors Ivan Král nahral na prelome jari a leta minulého roka v slávnych Pearl Sound Studios blízko Detroitu, kde v minulosti nahrávali okrem iného aj Led Zeppelin, Soundgarden či Eminem.

V štúdiu sme počas celého nahrávania boli iba štyria. Majiteľ štúdia a koprocudent Chuck Alkazian, moja žena Cindy Hudson, ktorá je tiež autorkou niekoľkých textov, gitarista Zachary Radcliff a ja, hovorí Ivan Kral, ktorý je tiež producentom albumu a okrem spevu nahral aj všetky gitary, basgitary a klávesy. Za bicie si v niekoľkých piesňach sadol aj už spomínaný majiteľ štúdia Chuck Alkazian.

Keby som mal vybrať jednu skladbu, ktorá sa mi z albumu páči absolútne najviac, zrejme by to bola All Your Yesterdays. Hlavne kvôli nádhernému textu od Cindy o živote, ktorý ide svojou cestou, cez všetky vzostupy i pády, dodáva Ivan Kral.

Na albume je medzi pätnástkou piesní aj skladba It‘s You, ktorú Ivan Kral napísal už v roku 1974 pre Debbie Harry. Do nej, ako priznáva, bol tak isto ako všetci ostatní v okolí, zamilovaný. Ďalšia zo skladieb, nazvaná Wasn‘t It Great, je venovaná Hillymu Kristalovi, zakladateľovi legendárneho newyorského klubu CBGB.

Českí fanúšikovia Ivana Krala budú mať jedinečnú príležitosť počuť jeho piesne naživo ako prví na svete, keďže hneď týždeň po vydaní albumu vyráža na klubové turné. Doprevádzať ho budú gitarista Honza Ponocný (Meky Žbirka, Circus Ponorka), ktorý je jeho tradičným spoluhráčom na českých pódiách a ďalej napríklad bubeník Martin Kopřiva  či basgitarista Jakub Vejnar.

Okrem piesní z nového albumu zahrá i svoje najväčšie hity zo 70. rokov, ktoré napísal pre speváčku Patti Smith. Ten najznámejší – Dancing Barefoot, sa dočkal sedemdesiatich prerábok od rôznych interpretov vrátane U2, Pearl Jam alebo Johnnyho Deppa a prestížny časopis Rolling Stone ju zaradil medzi 500 najlepších piesní všetkých čias.

Ivan Kral, spolupracovník svetových hviezd, akými sú Iggy Pop, Patti Smith, John Cale, Debbie Harry alebo David Bowie, žije v USA už od roku 1966, keď nasledoval svojich rodičov pracujúcich v službách OSN. V deväťdesiatych rokoch sa začal vracať do Česka a stal sa vyhľadávaným producentom a  okrem iného spolupracoval aj so skupinami Lucie, Garáž, Mňága & Žďorp alebo Jiřím Suchým. Aj keď je známy predovšetkým ako muzikant a hudobný producent, za zmienku stojí aj jeho filmový počin z New Yorku 70. rokov. Predovšetkým film Blank Generations z roku 1976, zachytávajúci zrodenie punkovej scény.

IVAN KRAL – KONCERTY:
18.09. Praha, Lucerna Music Bar
19.09. Brno, Metro Music Bar
20.09. Ostrava, Garage Club
22.09. Bystré v Orlických Horách, Centrum Elada
23.09. Žďár nad Sázavou, Městské divadlo
26.09. Olomouc, S-Klub
28.09. Vysoké Mýto, M-Klub