Keď výbuchy, tak iba takýchto emócií

Takto si predstavujem pieseň, ktorá má poslucháča primäť, aby sa zamyslel nad situáciou, na ktorú chce poukázať. Emočné delo, ktoré poslucháča prefacká najskôr z jednej, potom z druhej strany, aby si konečne uvedomil, čo sa to vo svete deje.

Asi nie je potrebné polemizovať nad tým, že najviac skloňovaným slovom súčasnosti je Ukrajina. Strach z vojny, ktorá je doslova za kopcom je prirodzený rovnako, ako naša snaha pomôcť. Každý si pomoc predstavuje inak. Niekto hmotne, ďalší finančne, kto môže, poskytne strechu nad hlavou a umelci majú potrebu pretavovať svoje pocity do songov a pomáhať duševne. Aj tí naši, aj tí českí, aj tí z okolitého, či širšieho sveta.

Prečo mám pocit, že nie všetko je v poriadku? Pretože v súčasnosti mi prichádza mnoho tlačových správ o tom, ako umelci spievajú piesne na podporu Ukrajiny, ale veľmi striedmo, temer vôbec, sa v nich objavuje informácia o akejkoľvek inej pomoci. A zvlášť umelci, ktorí majú na sociálnych sieťach státisíce sledovateľov a za svoje piesne aj týmto spôsobom berú peniaze, by hravo peniaze zarobené za videnia songov mohli poskytnúť na pomoc. Možno to robia a nehovoria o tom, nechce sa mi však veriť, že by si svoju vlastnú polievku pomoci neohriali v spomínaných tlačových správach. Takže sa vlastne bijú do hrude a tešia sa, keď prídu zarobené peniaze. Môj dojem, sorry!

Kedysi sme sa z nich smiali, že ich hudba je treťotriedne discopolo, dnes im môžeme závidieť. Poľská muzika je vďaka mladým umelcom, ktorí sa neboja experimentovať a vedia sa vyjadrovať, už niekoľko rokov svetová. A momentálne nám poľskí interpreti vytreli kocúra aj v tom, ako sa dá pomôcť Ukrajincom.

Speváčka Sanah je už tri roky kráľovnou poľskej hudobnej scény. Obrazne možno povedať, že čoho sa chytí, to premení na zlato. O pár dní rozbieha tretie vypredané turné v priebehu posledných desiatich mesiacov. Na tom prvom, minulé leto, ju sprevádzala Slovenka Karin Ann, ktorá si profesionálny prístup ľudí na turné, či poľských novinárov, nevedela vynachváliť. Faktu, že niečo nie je v poriadku svedčí, že Karin v superlatívoch hovorí polovica sveta, len doma jej meno skoro nikto nepozná.

Aktuálny projekt speváčky Sanah má názov Ucztaniečo v zmysle ako sadnúť si s niekým pre neho dôležitým za jeden stôl a dohodnúť sa na niečom. Projekt je zatiaľ stále zahalený rúškom tajomstva, ale dá sa predpokladať, že to bude niečo výnimočné a veľké. Samotná speváčka ho v stručnosti opísala ako najväčší v jej kariére. Nasvedčuje tomu i debutový duet, ktorý by pravdepodobne za normálnych okolností nikdy nevznikol. Nespočetným množstvom ocení ovenčená speváčka ho pripravila (spoločne napísali hudbu i text) so spevákom Igorom Herbutom (má 31 rokov, na hudobnej scéne oslavuje desaťročné jubileum, pričom ide o dekádu plnú úspechov). Pesnička vznikla v priebehu niekoľkých posledných dní, reflektuje na aktuálne udalosti a je to ten song, ktorý sa po prvom vypočutí vryje do hlavy a poslucháč sa ho nevie / nechce zbaviť.

A čo navyše, tie emócie! Tie emócie! Dokonalé aranžmány, výbuchy emócií, zimomriavky, v spojení s textom a aktuálnou situáciou, slzy na krajíčku. K tomu neopísateľný zúfalý prejav Igora Herbuta s citlivým prejavom Sanah je niečím, pri čom si človek konečne naozaj uvedomí, čo sa to deje v roku 2022 a že táto genocída slobodného národa je jednoducho neprípustná.

Sanah touto pesničkou predstavila svoj nový projekt a s hrôzou v očiach a srdcom na dlani bez mihnutia oka povedala, že absolútne celý zisk z pesničky, poskytne na podporu ukrajinských detí, pričom z fleku špecifikovala organizáciu, prostredníctvom ktorej to chce urobiť s odkazom, kde sa všetci môžu presvedčiť, že sa to naozaj deje. Za jediný deň pesničku videlo iba na Youtube viac ako milión divákov. Ak by za každé vzhliadnutie získala iba 1 zloty, za jediný deň by zarobila zhruba štvrť milióna euro, sama, jediná.

V čase písania článku prekročil počet videní naozaj magické štyri milióny. Ani nerátam, koľkokrát z toho som ho videl ja. Už niekoľko rokov som nedostal po vypočutá piesne takú dávku emócii, že ma to vystrelilo do kozmu ako filmového otca Macaulaya Culkina v klipe Michaela Jacksona. Geniálne! Takto si predstavujem song, ktorý má na niečo upozorniť! Takto si predstavujem pomoc! Takto si predstavujem, že sa to robí, páni umelci!

Pavol Božík
100%