Klusymfonie je závislosť

Pokúšali sa o to mnohí. Aj výsledky boli všelijaké. Nie každému interpretovi a jeho žánru svedčí symfonický orchester za chrbtom. Nech si myslí, čo chce, kto chce. Iní sú však na scéne etablovaní natoľko, že predpoklad, že to bude fungovať je tam dávno predtým, než sa to uskutoční. A to je jednoznačne prípad Tomáša Klusa.

Celkovo sa kombinácia interpret (akéhokoľvek žánru) verzus symfonický orchester hodí skôr k tým, ktorých texty majú nejakú výpovednú hodnotu. Preto to tak bravúrne ladilo so symfonickým orchestrom Mekymu Žbirkovi, či Jaromírovi Nohavicovi. V prípade Tomáša Klusa išlo v podstate o ranu istoty, aj keď… priznávam hneď na úvod, že tento projekt prekonal všetky moje očakávania.

Čím je projekt Klusymfonie tak výnimočný? Ono už samotná tvorba Tomáša Klusa je výnimočná sama o sebe. Spevák nemusí poskytovať rozhovory na to, aby sa jeho fanúšikovia o ňom niečo dozvedeli. Všetko je ukryté v textoch jeho piesní. Sú to vlastne spovede, v ktorých poslucháč nájde pri pozornom počúvaní úplne všetko. Väčšinou s možno až príliš jednoduchým hudobným sprievodom, ktorý napokon dodáva ešte väčšiu hĺbku silným textom.

A potom prídu aranžmány so symfonickým orchestrom a všetky tie jedinečné spovede odrazu dostanú úplne iný rozmer. Ten symfonický ansámbel im totiž poskytne kabát, ktorý mnohonásobne prerastá už i tak veľký rozmer Klusovej tvorby. Pravdupovediac, neviem spakruky uviesť meno ďalšieho československého interpreta, ktorého piesňam symfonický podklad sedí tak, ako Klusovým piesňam.

Samozrejme, aby toho interpret dosiahol, musí byť so svoju tvorbou totálne stotožnený. A to Klus je. Pravdou však je, že ani to by nestačilo k dokonalému výsledku. Toto dokáže iba skutočný umelec. Umelec, ktorý k celému tomuto kumštu pristupuje s absolútnou pokorou a nenechá sa zomlieť mašinériou okolo celého tohto biznisu. A práve tento komplet dokazuje, aký pokorný k svojmu daru Tomáš Klus je.

Doslova výbušné aranžmány Janáčkovej filharmónie Ostrava strhávajú poslucháča od prvej minúty a zabezpečujú mu jazdu tou najdivokejšou riekou, akú si vie predstaviť. Umelecký adrenalín, ak niečo také existuje, zážitkový orgazmus, ktorý potrebujete po skončení poslednej piesne zažiť znova a potom znova a stále nemáte dosť. Klusymfonie je projekt, pri ktorého počúvaní má poslucháč viac než hodinové zimomriavky po celom tele. A je úplne jedno, koľký raz ten komplet 18 piesní počúva, stále v nich objavuje niečo nové a stále im bez snahy brániť sa, podlieha.

Klusymfonie ako projekt možno nebola prekvapením pre toho, kto sa orientuje v tom, čo robí Tomáš Klus, ale som presvedčený, že konečný výsledok ohromil každého. Niet lepšieho albumu z minulého roku, ktorý vznikol na domácej pôde a dovolím si tvrdiť, že niet lepšieho albumu ani za niekoľko posledných rokov. A ak by sme tento komplet s prižmúrením jedného oka brali i ako kompiláciu hitov Tomáša Klusa, tak v tomto segmente nielenže dominuje, ale je za ním i poriadne veľká diera, kým sa tam objaví ďalší projekt.

Ohromujúce je, že nahrávka vyšla nielen v digitálnom formáte a na CD, ale aj na vinylovej dvojplatni. A práve počúvanie v tomto formáte je ďalším zážitkovým bonusom. Platne sú 180 gramové, takže najvyššia kvalita a ak to doma preženiete kvalitnou reproduktorovou zostavou, tak naozaj máte pocit, že sedíte niekde v divadle a zažívate to naživo.

Súčasťou balenia je i obrovský booklet a tiež kód, prostredníctvom ktorého si z digitálneho obchodu vydavateľstva Supraphon môžete kompletnú nahrávku stiahnuť vo formáte mp3, ale i v oveľa kvalitnejšom formáte Hi-Res. Vďaka za to, funguje to veľmi jednoducho a bez problémov. Jediné, čo mi na celom projekte vadí, je tá červená nálepka s informáciami, ktorá je na obal vinylu nalepená veľmi nešťastne. Ale to v žiadnom prípade nemôže pokaziť celkový dojem z tohto umeleckého zážitku.

Pavol Božík
100%

ZOZNAM SKLADIEB (TOMÁŠ KLUS – KLUSYMFONIE / LP):
Markétce
Vločka
Trigorin
Tichá voda
Noe
Poprvé
Navěky
Podivín
JdeVoZem
Procit
ZmrZlým
Mořeplavci
Anat
Tamaře
Napojen
Tuponi
Přeju Ti
Jsem

Vydavateľstvo: Supraphon
Rok vydania: 2019 (1. november 2019)
Celkový čas: 67 minút
Počet piesní: 18