M.U.S: Richard Müller je mojou múzou

Pred časom predstavila Michaela Husárová a.k.a M.U.S nový singel Nestačí, ktorý je predzvesťou jej letnej EP platne, ktorá bude v slovenčine. Čo bolo dôvodom prechodu od anglických textov k slovenským? Aké sú jej inšpirácie, či múzy a ako bude napokon chystaná nahrávka znieť, sa dozviete v rozhovore. 

Predtým, ako sa dostaneme v vášmu aktuálnemu singlu, začnime od vášho umeleckého mena – M.U.S. Ako vzniklo a čo znamená?
Nechcela som vystupovať pod svojím civilným menom, preto vznikol pseudonym M.U.S. Boli sme tesne pred vydaním prvého singla. Narýchlo som potrebovala niečo, čo ma bude zastupovať. V ten deň sme hrali koncert a rodičia kamaráta klaviristu mi zo švédskeho obchodu priniesli malú plyšovú myš. Na lístku bolo napísané MUS, čo po švédsky znamená myš. Keďže som Michaela, dala som medzi to bodky a tam je celé umenie pseudonymu.

Pred časom vyšiel váš debutový album, ktorý bol celý v angličtine. Teraz pripravujete EP, ktoré bude celé v slovenčine. Ako s odstupom času hodnotíte tento debutový album? Prečo prišlo k preklopeniu do slovenčiny?
Je to asi súčasťou posunu ďalej. Krokov, kedy sa človek učí sám na sebe, na základe svojich skúseností. Pôvodný plán bol ísť s našou hudbou aj do zahraničia, ale zároveň nemali sme vybudovaný tu na Slovensku žiaden základ fanúšikov alebo ľudí, ktorí by o nás vedeli. Rozhodli sme sa, že najprv je dobré začať tu doma so slovenčinou, začať si to budovať a byť aj trochu bližšie k ľuďom, ktorí sú nám bližšie. V konečnom dôsledku som zistila, že mi textovanie v slovenčine aj celkom ide a začalo ma to veľmi baviť. Je to trochu iný prístup k textovaniu a melodizácii. Ani s odstupom času by som na albume nič nemenila. V tej chvíli sme to urobili najlepšie, ako sme vedeli a veľmi nás to bavilo. Nechcela by som na úkor radosti z hudby meniť nejaké situácie, aké tam vtedy boli. Zároveň, keď som sa potom pozrela na hotový album, vedela som, čo bolo zle a ako by sa to dalo zmeniť. Ale to je súčasťou toho rastu, že na to človek príde až vtedy, keď sa obhliadne za seba.

Ambícia preraziť vo svete zostala alebo je teraz čisto zameranie sa na Slovensko?
Ambície musia vždy zostať nažive. Primárny plán je teraz zamerať sa na Slovensko. Je to momentálne aj jednoduchšie kvôli aktuálnej situácii. Bolo pre mňa veľmi ťažké na začiatku spievať v slovenčine, pretože som mala pocit, že mi ľudia až príliš rozumejú, že nemôžem byť taká úprimná, ako som v anglických textoch. Je to na prvú počuteľné, o čom sa spieva. Opäť som si ale našla cestu, ako vyjadriť to, čo cítim a zároveň, aby to nebolo príliš z môjho súkromia.

Vaša aktuálna novinka sa volá Nestačí. Hudobne sa hlási k 80. rokom. Vy ste ich nezažili, tak čím je vám táto hudba blízka?
Hudba osemdesiatych rokov je mi veľmi blízka. Môj otec miloval vždy hlasnú hudbu. Je to veľmi pozitívny človek. Pamätám si úplne od detstva, ako sme skákali spolu po posteli a tancovali na pesničky z 80. rokov. Asi to vo mne zostalo, aj keď ja som sa v tom čase nenarodila. Skôr ma ovplyvnili už 90. roky a začiatok nového milénia, ale 80. a 70. roky v rámci detstva a mladosti mojich rodičov vo mne ostali. Ovplyvnili ma skôr cez nich.

Máte obľúbeného interpreta alebo skladbu z 80. rokov?
Veľmi som milovala a mám stále rada napríklad Dianu Ross a všetky tie veľké speváčky ako Tina Turner. Vtedy sa aj pristupovalo inak k skladaniu pesničiek. Myslím si, že dnes už asi nemáme také obrovské hity. Dnes je to viac založené na produkcii ako na hlase samotného interpreta. Vtedy nemali inú možnosť ako ukázať celý svoj rozsah a všetky svoje plusy. Z pohľadu interpretačného hľadiska sa to dnes dá urobiť určite jednoduchšie.

Skladba Nestačí je vo svojej podstate smutná, hovorí o tom, že vám niečo nestačí vzťahu. Je v tejto skladbe aj niečo z vášho života?
V každej skladbe, ktorú mám, je niečo z môjho života. Ešte nie som vo fáze, že by som dokázala písať o veciach, ktoré sa má bytostne netýkajú. Rada by som sa naučila odosobniť. Možno aj preto sa tá emócia prenáša, pretože je skutočná. Pri niektorých slovách mi doslova zovrelo hrdlo. Zároveň som chcela, aby sa v tom ľudia našli, aby to bolo pre nich atraktívne a dokázali si príbeh pesničky spojiť so svojím.

Na pripravovanom EP bude aj spomínaný singel, ale na čo ďalšie sa môžu fanúšikovia tešiť?
Budú na ňom veľmi zaujímavé skladby a veľmi sa na to teším. Ostali sme v koncepte elektronickej hudby, ale opäť sme sa posunuli inam. Je veľmi zaujímavé sledovať, aký veľký rozdiel urobí len ten samotný slovenský text. Samozrejme, pesničky sa kvalitatívne posunuli, ale slovenský text im dodal úplne iný náboj. Celé to má úplne inú energiu. Má to všetkých desať skladieb, o ktorých sme uvažovali, že budú súčasťou EP. Čím viac tvoríme, tým viac sa mení koncept toho, kam chceme ísť. Stále sa nám podarí vytvoriť náladovo niečo iné. Máme rozrobené aj rockové pesničky, ktoré sa ale koncepčne už nezmestia do tých šiestich pesničiek na EP. Teraz sme práve v rozhodovacej fáze, akým smerom to budeme profilovať. Sama som zvedavá, čo z toho vyjde. Už teraz môžem povedať, že tam mám veľmi silné pesničky, ktoré možno nie sú rádiové single na prvú, ale myslím si, že sú ešte lepšie ako Nestačí.

Môže teda vzniknúť aj niečo ako 2EP, s dvoma stranami A a B?
Vzhľadom na finančnú situáciu teraz 2EP nehrozí. Minimálne je dobré vedieť, že stále máme tvorivú náladu a tvorivého ducha. Máme stále v zásuvke piesne, ku ktorým sa môžeme vrátiť. Niekedy, keď sa k nim po čase vrátime, tak si povieme, že wow, to je super, poďme to dorobiť! Niekedy máme náladu tvoriť úplne nové veci. Obrátenie sa späť, vypočutie si starých nápadov nás inšpiruje k niečomu novému. Určite plánujeme neskôr aj nový album v slovenčine. Tento rok nám asi vyjde iba EP. Malo by vyjsť v júni, ale už je máj a šibenične sa to blíži, tak dúfam, že to stihneme. Do leta by malo byť na svete.

V minulosti ste naspievali aj dueto. Je niekto, s kým by ste si želali nahrať spoločnú skladbu?
Večná múza a legenda je pre mňa Richard Müller, ale to sú len asi také sny. Vyrastala som na slovenskej hudbe, na hudbe Jara Filipa. Veľakrát som hovorila, že by som si priala aspoň na jeden deň sa narodiť v dobe, kedy boli mladí, v štúdiu a pozorovať ich, ako tvoria. Existuje ale veľa slovenských interpretov, ktorí sa mi páčia. Nad spoluprácou sme už rozmýšľali, ale ešte sme nedospeli k záveru, že to ideme uviesť do nejakej reálnej podoby.