Muži, ktorí sa nehrajú na Boha

Parafrázovať známe dielo som si dovolil z niekoľkých dôvodov. Aj preto, že mi to príde symbolické. A symboliky bolo v sobotu večer na Volt Festivale v maďarskom Šoprone viac, než dosť. Zlatým klincom programu bolo totiž vystúpenie americkej štvorice Imagine Dragons, ktorá, tak ako zvyčajne, zanechala obrovský dojem.

Nádherné slnečné popoludnie sa nieslo v znamení čakania na Drakov. Nebol to ich prvý a určite nie posledný koncert, na ktorý som sa vybral. Urobiť si výnimočný víkend na skok od Bratislavy. Rovnako zmýšľalo niekoľko ďalších Slovákov, ktorých autá boli zaparkované na prírodnom parkovisku spolu s mojim. Fakt, že mnoho ľudí prichádzalo zhruba v rovnakom čase ako ja nasvedčoval, že mnohí prišli práve kvôli Drakom.

Miesto pod hlavným pódiom sa začalo napĺňať okamžite po skončení koncertu britskej formácie The Cult a to do koncertu Drakov ostávala viac než hodina a pol. Najvernejší fanúšikovia si chceli chytiť najlepšie miesta čo najbližšie k pódiu, z ktorého Dan Reynolds tak rád zoskakuje a podáva si s nadšeným publikom ruky.

Nádej z vydareného večera krátko po pol deviatej trochu zmarila informácia, že sa blíži dážď. Keď ste pozreli na oblohu okolo seba, vyzerala tá správa, ako nevydarený vtip. Vľavo, vpravo a za temenom hlavy modrá obloha a zapadajúce slnko. Zlovestné mraky iba nad hlavami zapĺňajúceho sa priestoru. Symbolika. Prvé kvapky spadli práve v momente, keď Imagine Dragons spustili svoj súčasný megahit Thunder a padali počas celej nasledujúcej hodiny a pol v rôznej intenzite. Prekážalo to snáď niekomu?

Neprekážalo! Tí čo mali, vytiahli pršiplášte, tí čo nemali, ochotne mokli. V natrieskanom kotle je aj tak horúco, z hlavy vodu strasiete a pokiaľ sa niekde v polovici náhodou nepresvedčíte, že vaše tričko sa dá žmýkať, ani to nevnímate. Navyše, Draci na scéne to mali oveľa ťažšie. Dážď na divákov väčšinou padal od chrbta a mieril rovno na scénu. Vďaka zdvihnutému vetru Draci vystupovali v dosť netypických podmienkach.

Vyššie som spomínal, že Dan Reynolds rád skáče z pódia a ochotne sa víta s publikom. Ak si doteraz niekto myslel, že je to póza, tak sobotňajší koncert ho hravo presvedčil o opaku. Nie, spevák sa ani náhodou nesťahuje do zadnej časti scény, kde by ho dážď zrejme nedostihol. Berie do rúk stojan s mikrofónom a zo solidarity s publikom, v ktorom sa napriek zlému počasiu nikto neotočil a vychutnával si dračiu šou, sa presúva na kraj pódia, odkiaľ v rámci akéhosi hesla, keď to vydržíte vy, vydržím to aj ja, odspieval celý skvelý koncert. Mokrý tento raz nebol ani tak od potu, ako od dažďa, ktorý bol voči nemu vskutku nemilosrdný, no boj s ním nemienil vzdať.

Fanúšikovia s napätím očakávali, či napriek tomuto počasiu naozaj pri skladbe It´s Time, ktorá nasledovala po hite Gold zoskočí zo scény a vrhne sa do davu. A všetko bolo ako má byť. Vo vymedzenom priestore a asi v najintenzívnejšej prietrži sa spevák Drakov vítal s publikom, spieval o dušu a prítomných fanúšikov privádzal do šialenstva.

Nasledoval trochu dlhší predel, než zvyčajne, bolo sa treba aspoň v rámci možností trochu osušiť a šou pokračovala novinkou Whatever It Takes z ešte horúceho albumu ƎVOLVE, ktorý vyšiel 23. júna. Pri skladbe Hear Me si zrejme prví návštevníci, ktorí nemali pršiplášte uvedomili, že vrchné zvršky môžu žmýkať, ale neriešil to nikto. Dav absolútne podľahol Drakom a myslím, že väčšina prítomných ani nevnímala, že neustále prší.

Cez Bleeding OutWarriors prešli Imagine DragonsDémonom, ktorých publikum ochotne odspievalo namiesto nich a po The RiverShots frontman opäť vyskúšal oddanosť fanúšikov skupiny, keď ich počas cover verzie Song 2 hitu kapely Blur nasmeroval, aby si kľakli a v istom momente s ním vyskočili a začali skákať. Nikomu nevadilo, že sa mu na telo nalepilo od dažďa mokré tričko. Všetci čupeli a následne vyskakovali ako o dušu.

Príval pozitívnej energie pokračoval na hudobnom výlete smerom cez Amsterdam a následne Draci prekvapili novinkou I Don´t Know Why, ktorá otvára ich nový album ƎVOLVE, a naživo ju hrali v Šoprone tuším druhý raz. To však ešte stále nebol koniec prekvapeniam.

To ďalšie nasledovalo hneď po hite I´m So Sorry, keď počas piesne On Top The World spevák druhý raz podlieha energii, ktorú mu vysiela publikum a vrhá sa do davu. Nespomínam si na koncert Drakov, na ktorom by to urobil dvakrát. V Šoprone s tým nemal absolútne najmenší problém. Po návrate na scénu kapela spúšťa hymnickú Believer a pohľad na hodinky naznačuje, že je to finále a fanúšikovia sa nádejajú ešte aspoň jedného hitu, ktorým kapela väčšinou koncerty uzatvára.

A je to tak, vzápätí sa ozývajú tóny prvého úspešného singla Imagine Dragons, piesne Radioactive. Ibaže Dan Reynolds rukami naznačuje svojim spoluhráčom, aby stlmili hranie, a keď hudba utíchne, posiela do davu ďalšie prekvapenie, keď sólovo, v svetovej premiére naživo, bez sprievodu kapely zaspieva aspoň kúsok skladby Yesterdayalbumu ƎVOLVE, piesne, ktorou akoby Draci vzdali hold legendárnym Queen, keďže Yesterday je silno podobná tvorbe nesmrteľných Britov.

Radioactive je skutočne posledná skladba, ktorá v ten večer v Šoprone zaznie. Diváci sa síce ešte dožadujú prídavku a odmietajú odchádzať a chvíľu to naozaj vyzerá, že Draci opäť porušia tradíciu a na scénu sa vrátia. Nakoniec sa tak nedeje a publikum odchádza. Hoci program trvá až do nedeľňajšieho rána, väčšina ľudí opúšťa areál a aj to svedčí o tom, že v ten deň prišli do Šoprone prevažne kvôli Imagine Dragons.

Podľa reakcií publika americká štvorica hravo potvrdila svoj status momentálne najžiadanejšej kapely. Zároveň opäť ukázali, že ich koncerty sú neuveriteľným cunami pozitívnej energie, pričom táto pomyselná vlna strháva dav v akomkoľvek počte. Je jedno, či stojíte pred pódiom s Drakmi spolu so 70 tisíc ľuďmi na Szigete, čo bol môj prvý live kontakt s nimi, alebo s desaťtisíc ľuďmi na vypredanom koncerte v Bratislave pred rokom a pol, alebo s o pár tisíc ľuďmi viac v Šoprone a celý koncert vám padá na hlavu dážď.

Imagine Dragons totiž opäť dokázali, že to čo robia, nielenže robiť vedia, ale ich to aj baví. Sú to Páni, doslova a do písmena a pritom pôsobia neuveriteľne prirodzene, ostali stáť pevne nohami na zemi, nemajú hviezdne maniere… Imagine Dragons sú jednoducho muži, ktorí sa nehrajú na Boha, hoci by pokojne mohli.

Imagine Dragons momentálne obchádzajú festivaly a ich ťaženie Európou pokračuje vystúpeniami v Taliansku, Portugalsku, Švajčiarsku, Fínsku, RuskuFrancúzsku. No a samozrejme, pre našinca je najdôležitejší termín 19. júl, kedy Draci pätnásť minút pred polnocou vystúpia na Colours Of Ostrava. Oplatí sa tam byť. Vidíme sa tam s nimi určite opäť!

Pavol Božík
100%