Nerez a Lucia hlásia návrat ku koreňom

Nerez & Lucia, teda Zdeněk Vřešťál, Vít Sázavský a Lucia Šoralová vydali svoj druhý štúdiový album Cela, a to nielen na CD, ale aj na vinylovej platni a v digitálnej podobe. Nová kolekcia obsahuje 13 piesní, ktorých autormi sú predovšetkým Lucia Šoralová a Zdeněk Vřešťál. Na vzniku nahrávky má veľký podiel aj Vít Sázavský, tak ako tomu bolo pri albume Masopust.

Stále nemôžem uveriť tomu, že som po viac ako štyridsiatich rokoch hrania mohol byť pri nahrávaní našej zrejme úplne najlepšej platne. Myslím, že sme sa pri nahrávaní novinky veľkým oblúkom vrátili do čias vzniku našej legendárnej prvej platne Masopust, hovorí Zdeněk Vřešťál.

Album Cela je výnimočný aj svojou pestrosťou. Okrem zmienených autorov sa na ňom podieľala slovenská poetka Silvia Kaščáková, ktorá dodala niekoľko textov v slovenčine aj v češtine. Platňu zdobia predovšetkým vokálne výkony troch hlavných protagonistov, ku ktorým sa pridávajú ďalší dvaja speváci – multiinštrumentalista Robert Fischmann a francúzsky kontrabasista Grégorian Brun. Päť sólových spevákov na jednom albume, to tu už dávno nebolo. Spievajú česky, slovensky, francúzsky a španielsky, a to aj náročné zborové party, ktoré vynikajú svojou neuveriteľnou farebnosťou. Celú muzikantskú zostavu dopĺňa ešte akordeonista a saxofonista David Lomič.

Pestrosť albumu je neodškriepiteľná. Po úvodnej titulnej piesni sa predstavujú traja hlavní sólisti. Po nich nasleduje blok štyroch duet Lucie Šoralovej so všetkými spevákmi skupiny. Česko – slovenský duet, slovensko – francúzsky, český, balada, šansón, pop a folk. Smútok v piesni Ona a zábava v paródii na šansón Chlapeček z plakátu. Platňu uzatvárajú opäť sólové piesne hlavných protagonistov a optimistický hit Naverímboha, v ktorom sa poslucháči dozvedia , čo toto zvláštne slovenské slovo znamená.