Oravskí junáci chcú vymeniť virtuálny svet za skutočný

V lete sa na hudobnú scénu prihlásila oravská formácia Ja&On, ktorí priniesli zmutovaný žáner pre našu generáciu, a to v kombinácií poctivého pop rocku s prvkami rapu. Nová skladba s nádychom jesene Dýchaj svet opäť apeluje na mladšiu generáciu a  odkazuje na momentálne najpreberanejšiu tému tohto roka a to je kyberšikana či internetová závislosť.

Klip vznikol na jeseň, aj keď to vyzerá letne, junáci vychytali posledné dni babieho leta. Tentokrát poukázali na detstvo, ktoré bolo iné ako pre dnešné deti, preto aj celkovo má slnečný nádych, pretože viac ako za počítačom, či za mobilom boli chalani viac v prírode. Juraj Janček a Ondrej Ondrek sa síce profesne nevenujú hudbe, no ich hudobná výpoveď v spojitosti s ľahko a na rovinu povedaným textom nesú ľuďom hodnoty, na ktoré sa pomocou pokrokovej doby začína pomaly zabúdať.

Chceli sme ústrednou témou vyjadriť kontrast nášho detstva, a toho ako to funguje v súčasnej dobe technologického pokroku, kedy si dnešné decká často nevedia ani len predstaviť deň bez telefónu, či hrania sa na Playstation. Ako psychológ robím prevenciu rizík internetu a sociálnych sietí u mladých ľudí a vidím, že je to fakt vážna téma, na ktorú koniec koncov v poslednej dobe kontroverzne ukázal aj film Kto je ďalší? od režiséra Mira Drobného, ktorý momentálne naše Ministerstvo školstva zakazuje. Počas nahrávania klipu skončili dokonca tri mobily na dne jazera. Chceme motivovať mladých ľudí, deti, žiakov, aby si našli aj niečo iné čo ich baví, v čom sú dobrí. Obrazne povedané zahodiť telefón a behať, lietať, športovať, štrikovať, spievať, hrať… to je fuk, ale hlavne niečo, čo naozaj pripomína detstvo, apeluje nielen na deti aj na rodičov spevák Juraj Janček.

Hudobne junáci chceli vyjadriť maximálnu pohodu, chill. Najprv to mal byť song spievaný, ale nakoniec tam vsadili aj rap, ktorý zase zapasoval viac do skladby, a tým sa aj samotná kapela začína profilovať do nejakého pop-rapového štýlu.