Sila imaginárnych drakov je neporaziteľná

To, čo dokázali Imagine Dragons za posledných dvanásť rokov svojej kariéry, je aj v šoubiznise, kde je možné v podstate všetko, malý zázrak. Ešte v roku 2011 v Európe o nich vedel málokto. Pár odvážlivcov ich vtedy pozvalo do nórskeho Bergenu na ich úplne prvé vystúpenie mimo USA. Do Európy vtedy prišla v podstate neznáma kapela, z ktorej sú dnes hviezdy najväčšieho rangu.

Pred desiatimi rokmi vychádza album Night Visions a štvorica Američanov sa natrvalo udomácňuje v európskom, i slovenskom éteri vďaka hitom Radioactive, It´s Time, On Top Of The World a hlavne Demons. Začína sa niečo veľké. Keď v roku 2014 vystupujú na budapeštianskom Ostrove slobody na festivale Sziget, v tranze im tam pod pódiom skanduje temer 80 tisíc ľudí.

I pre mňa osobne to bol zrejme najsparnejší deň v živote. Vôbec prvý festival a moje úplne prvé stretnutie s Imagine Dragons. Odvtedy sme spolu prežili trópy, lejaky, búrky, mrazy i úplne bežné dni, aj keď ani jeden z ich koncertov nebol bežný. Bolo to vždy plné emócií, pozitívnej energie a nezabudnuteľných zážitkov. Osobné stretnutie v Oslo, v roku 2018 a moja malá osobná šnúra posledných piatich koncertov vtedajšieho Evolve Tour, boli zatiaľ vrcholom príhody s týmto zjavením.

Od roku 2012 sa diskografia Imagine Dragons rozrástla o nahrávky Smoke & Mirrors, Evolve, Origins a minulý rok k nim pribudla prvá časť dvojdielneho projektu Mercury, ktorý Američania skompletizovali tento rok, počas svojho aktuálneho rovnomenného svetového turné.

V priebehu jedného roku tak kapela predstavila viac, ako tri desiatky nových skladieb a potvrdila status jednej z najúspešnejších a najžiadanejších kapiel súčasnosti. Koncept projektu Mercury je veľmi špecifický. Zatiaľ čo jeho prvá časť z roku 2021 je tematicky zameraná na smrť a textovo výrazne smutnejšia, produkčne je to hádam najkomerčnejší materiál štvorice z Las Vegas.

Ktosi zo svetových kritikov dokonca podotkol, že album znie, akoby sa kapela chcela zapáčiť všetkým, čo znamená, že hudbu Imagine Dragons budeme počuť odvšadiaľ, ale nebude už tak zapamätateľná, ako ich predošlé piesne. Je to zrejme o vnímaní každého poslucháča, osobne si však myslím, že je to skôr o pocitoch, než o nejakej kalkulácii zo strany kapely. Faktom ostáva, že ak si poslucháč pustí obe dejstvá Mercury za sebou, je celkom možné, že pocit o komerčnejšie ladenej jednotke naozaj nastúpi. A napriek tomu si dovolím tvrdiť, že je to v prvom rade ideálna kombinácia invenčnosti v tvorbe kapely, ktorá sa napokon aj tak vykryštalizuje tak, že strháva davy.

Paradoxom je, že pesnička Bones, ktorá štartuje druhé dejstvo Mercury, sa v celosvetovom ponímaní uchytila oveľa intenzívnejšie, než ktorýkoľvek singel z prvého dejstva. Takže ak niekto považuje album z minulého roku za komerčnejší, oveľa výraznejší hit prináša práve jeho pokračovanie.

Mercury Act. 2 je vo svojej podstate akýmsi znovuzrodením. Ak sa jeho predchodca zameral na smrť, či stratu niekoho blízkeho, červená verzia nahrávky je v prevažnej miere o tom, čo nasleduje ďalej. Prezretie, uvedomenie si vecí a hlavne návrat do bežného života po mimoriadne ťažkom období. A presne v tom je ten paradox. Ťažšia téma z jednotky znie omnoho lahodnejšie, než svetlo nádeje na dvojke. Tá je totiž oveľa surovejšia.

Hľadať na nej pomyselný prvoplánový hit je v podstate zbytočné. Bones jasne ukázal, že je úplne jedno, či Imagine Dragons stavia na rýchlu pesničku, alebo na doják. Podstata je v odkaze, prejave a celkovej produkcii. Mercury je po každej z týchto stránok dokonalá záležitosť, prekvapujúca tým, koľko plnohodnotného materiálu dokáže ponúknuť etablovaný umelec, ktorého prvé veľké úspechy sa začali rodiť pred desiatimi rokmi a odvtedy nepoľavil na kvalite.

Mercury Act. 2 je komplet, ktorý bol ovplyvnený súčasným hip hopom. Je to počuť hlavne v rýchlejších skladbách, v ktorých i spevák kladie dôraz na prejav. Tento materiál na druhej strane vyvažujú balady, v ktorých sú Imagine Dragons extra trieda a aj na tomto albume dávajú poslucháčovi presne to, čo žiada – pomalý rozbeh a veľkolepé finále. Práve to balady na tomto albume ponúkajú. Takmer dve desiatky skladieb na albumu dokazujú, že evolve (vývoj) kapely Imagine Dragons napreduje a kapela dokáže neustále zaujať nielen svojich skalných, ale i nových fanúšikov. Navyše s puncom toho, že medzi toľkým množstvom piesní naozaj nie je žiadna vata a každá jedna z nových piesní môže prežiť svoj jedinečný život.

Na rozdiel od prvého dejstva, kedy CDvinyl vyšli zároveň, Mercury Act. 2 vyšiel najskôr v lete na CD a až teraz vychádza ako vinylový dvojalbum. Ako nové piesne a najväčšie hity Imagine Dragons znejú naživo, sa fanúšikovia môžu presvedčiť už v lete budúceho roku, kedy kapela avizuje druhú časť Mercury World Tour, pričom s nimi môžete stráviť dovolenku v Chorvátsku, dať si kávu v starobylej Varšave, ale v prvom rade sa s nimi po ôsmich rokoch vrátiť na veľkolepý Sziget, kde sme ich mnohí zažili naživo vôbec prvý raz a môžeme tak spoločne uzavrieť jeden pomyselný kruh.

Pavol Božík
100%

ZOZNAM SKLADIEB (IMAGINE DRAGONS MERCURY ACT. 2 / LP):
Bones
Symphony
Sharks
I Don’t Like Myself
Blur
Higher Ground
Crushed
Take It Easy
Waves
I’m Happy
Ferris Wheel
Peace Of Mind
Sirens
Tied
Younger
I Wish
Continual
They Don’t Know You Like I Do
Enemy

Vydavateľstvo: Universal Music
Rok vydania: 2022
Celkový čas: 58 minút
Počet piesní: 18