U2 sa vrátili v najlepšej možnej forme

Bez ovácií, ohňostrojov, či titulných stránok, teda tak akosi nenápadne prežila írska štvorica U2 predchádzajúci rok. A predsa za sebou zanechali tak nezmazateľnú stopu, že sa o nich bude hovoriť ešte i dlho v roku tomto.

Keď to rozmeníme na drobné, vyjde nám z toho, že kapela vlani oslavovala tridsať rokov od vydania kultového a zásadného albumu The Joshua Tree. Oslavu jubilea vydania legendárnej nahrávky podporila skupina nielen opätovným vydaním albumu v niekoľkých verziách a formátoch, od základnej verzie, až po zberateľské boxy, od digitálu až po vinyl, ale i turné. Od jeho štartu v máji minulého roka si kladiem otázku, či to bolo turné regulárne, alebo špecifické. V Európe kapela zahrala iba neuveriteľných sedem koncertov a o moc viac ich nebolo ani na ostatných kontinentoch. A predsa… podľa rôznych štatistík sa The Joshua Tree Tour 2017 stalo najúspešnejším turné hudobníka v minulom roku.

A to sa už celkom nahlas hovorilo, že U2 majú svoje najlepšie časy dávno za sebou, že Bono je už viac ombudsmanom celého sveta, než spevákom a skladateľom. A to je spomínané turné a jeho úspech iba začiatkom ďalšej kapitoly. Pretože práve počas kočovania sveta na The Joshua Tree Tour 2017 kapela dopísala a dokončila svoj aktuálny album Songs Of Experience, ktorým nadviazali na tri roky starú štúdiovku Songs Of Innocence a na turné Innocence + Experience Tour, ktorého záznam z Paríža, kam sa kapela vrátila krátko po tom, čo ich tam zasiahla teroristická dráma v klube Bataclan a ďalších častiach metropoly (piatok 13. novembra 2015) vyšiel na DVD a Blu ray v minulom roku.

Novinka Songs Of Experience má v štúdiovej diskografii írskej kapely poradové číslo štrnásť a vyšla 1. decembra 2017, ako jeden z najočakávanejších albumov končiaceho sa roka vôbec. Po nepochopiteľne vlažne prijatej predchádzajúcej nahrávke, ktorú írski chlapci dovolili fanúšikom mesiac sťahovať si úplne zadarmo a až potom ju uviedli oficiálne do predaja, dočkala sa štúdiovka Songs Of Experience právom pozitívneho prijatia. Možno to nespôsobil hneď prvý singel You´re The Best Thing About Me, ktorým kapela ohlásila vydanie albumu už na začiatku septembra minulého roka, a ktorý sa tak akosi prirodzene stratil v záplave iných singlov ďalších interpretov, ktorí sa snažili zaútočiť na jesenný hudobný trh, ale v celkovom kontexte je Songs Of Experience mimoriadne silná a ucelená nahrávka.

Možno aj pod vplyvom jubilea The Joshua Tree a vlaňajšieho turné kladie kapela v muzike dôraz na svoje korene, s elektronikou koketuje iba výnimočne a v presne cielených momentoch. Takže žiadne pokusy o najmodernejšie hudobné vychytávky netreba očakávať. Radosť z toho, že U2 na Songs Of Experience znejú, ako keď sme ich za čias komunizmu spoznávali na magnetofónových kazetách pašovaných z Poľska je nekonečná. Zvuk novinky Songs Of Experience je výbušný, prirodzený, uveriteľný, skvelý. Tento album U2 len tak rýchlo neomrzí.

Celý ten pomyselný kolotoč osláv, príchod novej nahrávky a prvé nadšenie zo zvuku nových U2 boli zároveň dôvodom, prečo som sa i ja osobne vrátil do praveku a k Vianociam zakúpenému gramofónu som si ako prvý album na platni zakúpil práve Songs Of Experience, vydaný na dvoch nádherných vinyloch kovovo modrej farby. Gramofón zapojený do kvalitnej reprozostavy dostal z vinylovej platne neopísateľný zvuk, ktorý hneď od prvej, trpiaco znejúcej balady Love Is All We Have Left zabezpečil zimomriavky po tele, ktoré neustupovali ani nasledujúcu viac než hodinu.

Bolo až neuveriteľné, aký rozdiel bol medzi zvukom z vinylu a zvukom jedného z digitálnych distribútorov hudby, u ktorého som album Songs Of Experience počul prvý raz a v podstate som po vypočutí platne pochopil, že to bola strata času. Z CD albumu to znelo o niečo lepšie, ale vinyl jednoznačne vedie. Zaujímavé zároveň je, že ak si kúpite vinyl, nájdete v ňom kód, na základe ktorého si môžete stiahnuť album vo formáte mp3 do počítača, či telefónu a tu ten zvuk temer dosahuje kvalít platne. Ale to iba tak na okraj, pre radosť z gramofónu od Ježiška, ktorému som dlho, dlho odolával, no nakoniec som podľahol a vlastne U2 boli so svojim albumom, ktorým sa vrátili ku koreňom, istým spôsobom sprievodcami i k istému môjmu návratu ku koreňom, keďže ako dieťa som vyrastal práve na vinylových platniach, hoci podstatne iných interpretov.

Avšak späť k Songs Of Experience. Bavili sme sa o muzike i o zvuku, že je Bono stále pán spevák je jasné, kto vie, ako znie na koncertoch, či sa od legendárneho stretnutia na pražskom Strahove v auguste 1997 (Bože, ďalšie jubileum spojené s U2 – vlani to bolo 20 rokov) niečo zmenilo. Ostáva sa ešte pristaviť pri textoch, ktoré vo väčšine prípadov bývajú najväčšou devízou U2. Keďže mnohí označujú Bona za ombudsmana celého sveta, spevák, uvedomujúc si to, necháva prostredníctvom textov piesní svojej kapely jasné odkazy. A inak tomu nie je ani teraz. Základnou ingredienciou je láska, ktorá v konečnom dôsledku rozhoduje o tom, ako bude vyzerať svet a po štipkách k sebe pridáva politiku, vojny, rozchody a z toho všetkého vzniká… nový album U2.

O tom všetkom nové piesne U2 sú. S jasnými odkazmi, ktoré netreba brať na ľahkú váhu, pretože Bono a jeho parťáci to myslia vážne. Songs Of Experience nie je iba 17 obyčajných piesní. Sú to piesne o niečom a absolútne presne reflektujú na súčasné dianie. Osobne mi na Songs Of Experience neprekáža nič. Možno trochu obal albumu, ale neviem to racionálne odôvodniť, pretože na jednej strane je súčasťou celého toho odkazu, na druhej strane zaujme na prvý pohľad a v podstate ako celá nahrávka, istým spôsobom nadväzuje aj na obal predchádzajúcej štúdiovky, takže aj to je vlastne v poriadku.

Takže neostáva nič iné, iba si vychutnať počúvanie. Songs Of Experience sa počúva nádherne. Hlavne ako celok, single z neho akosi nerezonujú, ale globál je fantastický. Fenomenálne, ako vtedy, na prelome osemdesiatych a deväťdesiatych rokov minulého storočia, keď sme sa s U2 postupne zoznamovali. Tie pocity sú istým spôsobom totožné.

Pavol Božík
90%

Tracklist albumu Songs Of Experience (vinyl):
LP1 / STRANA A
Love Is All We Have Left
Lights Of Home
You’re The Best Thing About Me
Get Out Of Your Own Way
American Soul
LP1 / STRANA B
Summer Of love
Red Flag Day
The Showman (Little More Better)
The Little Things That Give You Away
LP2 / STRANA C
Landlady
The Blackout
Love Is Bigger Than Anything In Its Way
13 (There is a Light)
LP2 / STRANA D
Ordinary Love (Extraordinary Mix)
Book Of Your Heart
Lights Of Home (St. Peter´s String Version)

Vydavateľstvo: Universal Music
Digitálny predaj: supraphonline.cz
Rok vydania: 2017
Celkový čas: 63 minút
Počet piesní: 16 (LP – vinylová platňa)