Masaryk v hlavnom programe Berlinale

Karel Roden vo filme Masaryk

Nový film režiséra Júliusa Ševčíka Masaryk, venovaný jednému životnému obdobiu  diplomata a politika Jana Masaryka bude uvedený v hlavnom programe tohtoročného Medzinárodného filmového festivalu v Berlíne.

Masaryk, o ktorom sa šepká v slovenských i českých filmových kruhoch stále intenzívnejšie, bude mať svetovú premiéru v Berlíne. Film bude uvedený v hlavnom programe 67. ročníka Berlinale pod hlavičkou Berlinale Special. Film vybrali v konkurencii približne 6000 ďalších filmových titulov. V rámci tejto sekcie uvádza berlínsky festival mimoriadne kinematografické počiny alebo pocty svetovým filmárskym osobnostiam.

Ako prezradili tvorcovia filmu, Masaryk vo výbere zvíťazil v celosvetovej konkurencii. Úctyhodné je, že očakávaný česko-slovenský film si meral sily s naozaj obrovskou plejádou filmov zo všetkých kútov sveta. „Veľmi si vážime, že film Masaryk bol vybraný do hlavného programu tohtoročného Berlinale z niekoľko tisíc titulov,“ hovorí producent filmu Rudolf Biermann, ktorý verí, že nevšedný príbeh Jana Masaryka môže byť zrozumiteľný i medzinárodnému publiku.

„Film rozpráva v dobovom kontexte o udalostiach, ktoré výrazne ovplyvnili vznik modernej Európy. Zároveň však ponúka nadčasovú úvahu o zodpovednosti jedinca a o jeho konaní v prospech štátu a národa, často na úkor seba samého. Masaryk bol človek veľkého vnútorného sváru medzi citlivou umeleckou dušou a zmyslom pre  zodpovednosť a sebaobetovanie v prospech spoločenských cieľov. A v tomto zmysle mu môže dobre porozumieť i medzinárodný divák,“ dodáva Rudolf Biermann.

Zatiaľ čo svetovú premiéru Masaryk zažije počas Berlinale 9. – 19. februára, do širokej distribúcie vstúpi v slovenských kinách 23. marca 2017. Termín kinopremiéry tvorcovia filmu určili symbolicky na marec, vzhľadom k tomu, že doposiaľ nevyjasnený pád z okna, ktorý ukončil život Jana Masaryka, sa odohral práve v noci z 9. na 10. marca 1948.