Solčanská nakrúca nový film

Po úspechoch filmov ÚnosSviňa, ktoré lámali rekordy návštevnosti v slovenských kinách, začala režisérka Mariana Čengel Solčanská nakrúcať nový film. Dobová dráma Slúžka sa odohráva pred vznikom Československej republiky a do hlavných úloh režisérka obsadila mladé talentované herečky – Slovenku Danu Droppovú, ktorá si zahrala aj vo Svini, a Češku Radku Caldovú. Vo filme sa ďalej predstavia Zuzana Mauréry, Vica Kerekes, Anna Geislerová či Karel Dobrýjeho syn Cyril.

Film rozpráva príbeh dvoch dievčat zmietaných citovou neistotou. V období prvej svetovej vojny prichádza 15-ročná Anka (Dana Droppová) pracovať ako slúžka do pražskej vily vysokopostaveného rakúsko-uhorského úradníka (Karel Dobrý) a jeho manželky (Zuzana Mauréry). Ankinou novou rodinou sa stáva zvyšné služobníctvo – kuchárka Kristína (Anna Geislerová), slúžka Líza (Vica Kerekes) či záhradník Štefan (Lukáš Pelč). Okrem nich však získava aj úhlavného nepriateľa – rovnako starú dcéru z panskej rodiny, Resi (Radka Caldová). Nevraživosť sa však postupne premení na sympatie a medzi mladými ženami sa rozvinie romantický vzťah. To všetko v čase, keď ženy nemali ani volebné právo, nieto ešte právo na lásku podľa vlastného výberu. Podarí sa ich vzťahu prežiť alebo doplatí na vtedajšie normy a pravidlá?

Film je inšpirovaný rovnomenným románom Hany Lasicovej, ktorá je spolu so Solčanskou aj spoluautorkou scenára. Ústredná postava Anky má svoj reálny predobraz v tete Anke, ktorá vychovávala moju mamu Magdu a tetu Milku, sestry Vášáryové. Zachovali sa nám po nej fotky a spomienky, a to je vlastne všetko, čo po nej zostalo, približuje pozadie príbehu Hana Lasicová.

Mariana Čengel Solčanská sa rozhodla film realizovať najmä kvôli jeho spoločenskému presahu a ženskej téme: Slúžka nie je iba príbehom Anky, aktuálnym aj dnes. Dejiny opäť slúžia ako učebnica a poukazujú na ustavične sa cykliaci problém slabšieho pohlavia – jeho ustavičnej služby, ustavičného ticha a očakávanej poslušnosti. Je to príbeh, ktorý stojí na osobnej dráme, ale neopomína ani dramatickú zápletku významného obdobia európskych dejín.

Film Slúžka je jedným z prvých slovenských filmov, ktorý vzniká s ohľadom na udržateľnosť životného prostredia. Na pľaci sa napríklad separuje odpad, používajú sa kompostovateľné poháre na kávu, štáb a herci sa stravujú v reštaurácii a všetci tiež dostali vlastnú opakovane použiteľnú fľašu na vodu od partnera filmu.