Buď láska je heslo jedenástej Atmosféry

V prvý augustový víkend (od 4. do 6. augusta 2023) prebehne festival Atmosféra. Malebná lúka neďaleko Hontianskych Nemiec zažije slovenskú premiéru špeciálneho programu Postalgia Symphonic, za ktorým stojí Katarína MálikováJihočeská filharmonie. Na festivale vystúpia aj skupiny Zrní, Neha! a Korben Dallas. Milovníci poézie sa môžu tešiť na kreatívny workshop s Milou Haugovou a fanúšikovia divadla na inscenáciu Roľa divadla Nude.

Obľúbený festival, ktorý nerastie do šírky, ale do hĺbky svojej existencie, a ktorý je už 11 rokov synonymom netradičných zážitkov a priateľstva, veľmi dbá nielen na svoju programovú časť, ale aj na spokojnosť a komfort všetkých návštevníkov vrátane účinkujúcich.

Aj keď svet pre mnohých nie je dnes šťastným miestom, existuje základné pravidlo: je takým, akým si ho spravíme. Práve na Atmosfére môžu byť návštevníci tou najlepšou verziou samých seba. Keď na ňu prídu s týmto nastavením, vytvoria nezabudnuteľné zážitky, ktoré si môžu zobrať so sebou do všedných dní – a tie im nikto nikdy nezoberie. Toto je základná myšlienka jedenástej Atmosféry, vysvetľuje Gretka Pavlovová, hlavná organizátorka.

Motívom tohto ročníka je slovné spojenie Buď láska, ktoré povzbudzuje k empatii a vyjadreniu základného ľudského citu. Téma festivalu v sekundárnej rovine pripomína otázku solidarity nielen smerom k Ukrajine, ale jej cieľom je vyjadriť podporu a lásku všetkým ľuďom, ktorí na Atmosféru dorazia – bez ohľadu na ich vierovyznanie, orientáciu, či farbu pleti.

Pri vymýšľaní témy jedenásteho ročníka sme si uvedomili, aká veľká prasklina nastala v našej spoločnosti. Vnímame silnú polarizáciu a vyhranenosť názorov. No keď sa vrátime úplne na začiatok, všetci sme ľudia, máme rovnaké potreby a túžby. Preto nastáva otázka spojenia – a tú symbolizuje náš tohtoročný vizuál,” vysvetľuje hlavná organizátorka Atmosféry, Gretka Pavlovová.

Tento rok sa organizátori rozhodli aj pre vizuálny refresh. Postaralo sa oň grafické štúdio Milk v spolupráci s ilustrátorkou Tinou Minor. Tá ma na svedomí vizuálny motív posledných siedmich ročníkov.

Novému vizuálu dominuje prasklina, z ktorej vyrastajú farebné kvety. Tie sú symbolom života, ktorý si vždy nájde cestu aj tam, kde z počiatku na to nemá podmienky. A presne tieto kvety každoročne rastú aj na atmosférickej lúke.

Každý rok sa organizátori snažia na Atmosfére vymyslieť niečo nové a posunúť návštevnícke zážitky o úroveň vyššie. Ani jedenásty ročník nebude výnimkou. Pre návštevníkov pripravujú netradičné hudobné spojenia – jedným z nich bude vystúpenie Kataríny Málikovej s Jihočeskou filharmóniou z Českých Budějovíc, ktorí v slovenskej premiére uvedú program Postalgia Symphonic.

Ďalším zverejneným interpretom je obľúbená skupina Korben Dallas a po štyroch rokoch sa do Hontianskych Nemiec vráti aj česká kapela Zrní. Ženskou energiou lúku naplní slovenské vokálne zoskupenie Neha!. Tu však ani zďaleka hudobný program nekončí. Návštevníci sa počas troch dní môžu tešiť na viac ako 30 hudobných vystúpení, ktoré organizátori budú predstavovať postupne na webe festivalu a svojich sociálnych sieťach.

Nebude to však len o hudbe. Na lúke sa počas víkendu prestriedajú rôzne druhy workshopov, podnetné diskusie, aktivity zamerané na pohyb, množstvo detského programu, ako aj divadelné predstavenie – do Hontianskych Nemiec zavíta Divadlo Nude s inscenáciou Roľa. Aby však toho nebolo málo, organizátori myslia aj na milovníkov literatúry – pripravujú pre nich bohatý literárny program, ktorého čerešničkou na torte bude tvorivé písanie s poetkou Milou Haugovou.