Cher je stále kráľovnou tanečného parketu

Hovorí sa tomu chytiť príležitosť za pačesy a poriadne ju využiť. Keď sa v lete minulého roka Cher objavila v pokračovaní filmového muzikálu Mamma Mia!, spôsobila tým poriadny rozruch. Napokon však vo filme pôsobila najdôveryhodnejšie a to sa nebavíme iba o speve. Sama to nazvala comebackom, ktorý prišiel po viac než dvoch rokoch núteného odpočívania, kedy Cherilyn Sarkisian, americkú speváčku arménskeho pôvodu trápila choroba, ktorá ju svojho času prinútila zrušiť prebiehajúce turné a umelecky sa stiahnuť do ústrania.

Krátko po premiére filmu, v ktorom zaspievala hit Fernando, speváčka ohlásila vydanie celého albumu s hitmi skupiny ABBA. V tom tkvie to chytenie príležitosti za pačesy. Benny Anderson, spevák, producent a skladateľ švédskeho hudobného kultu veľmi starostlivo dbá o to, kto a akým spôsobom nakladá s umeleckým klenotom – hitmi skupiny ABBA a povolenie na ich cover verzie udeľuje veľmi nerád. Traduje sa, že keď už také povolenie dá, starostlivo dbá nad vznikom novej nahrávky až do konca a pri najmenšej nespokojnosti nemá problém celý projekt zastaviť i vo finále.

Pre konečného spotrebiteľa to nakoniec znamená, že by sa k nemu mala dostať nahrávka, ktorá je po chuti samotnému pôvodnému autorovi, takže by to malo mať istú hodnotu i zmysel. A to i vtedy, keď sa na začiatku môže zdať, že sa do prípravy projektu išlo bezhlavo a príliš rýchlo. V prípade nahrávky Cher to tak zo začiatku aj vyzeralo. Krátko potom, čo sa objavila vo filme, v ktorom si viac menej iba štekla, objavili sa správy, že má hotový celý album, ktorý sa krátko po premiére filmu naozaj objavil na trhu vo forme CD. Že išlo o rýchlo pripravený projekt, ktorý prichádza na trh v čo najkratšom čase od premiéry filmu svedčí i to, že vinylová platňa s nahrávkou vyšla až po dvoch mesiacoch od vydania CD, čo spôsobili čakacie doby v lisovniach platní, ktoré sú pri súčasnom vinylovom boome po celom svete nekonečné a v podstate Cher dopadla, čo sa časovej línie týka, ešte veľmi dobre.

Finálny výsledok je však prekvapivo dobrý. Ale rozmeňme si to na drobné. Čo by poslucháč očakával od speváčky, ktorá už pred dvadsiatimi rokmi (1998) dokázala, že vek nie je nič iné ako číslo a vo svojich rokoch (vtedy mala 52) prišla s excelentnou tanečnou nahrávkou, na ktorej vyčarovala hneď štyri nesmrteľné tanečné hity (Believe – dal názov celému albumu a koncom minulého roka vyšiel tento kult po dvadsiatich rokoch tiež na vinylovej platni, Strong Enough, All Or Nothing a Dov’è l’amore), pričom neminie deň, aby poslucháč aspoň na jeden z nich nenarazil v rádiu i dnes? A k tomu hity skupiny ABBA? Bolo zrejmé, že ak to speváčka, dohliadajúci Benny Andersson a producent Mark Taylor myslia vážne, dočkáme sa pomyselného vzkriesenia, ktorým Cher dokáže, že ešte naozaj nepatrí do starého železa, čomu však napríklad vôbec nenasvedčuje jej dokonalý vzhľad štyridsiatničky, i keď za ten v prevažnej miere môžu dvaja šikovný odborníci – plastický chirurg a počítačový grafik.

Napriek tomu, že sa Cher na nejaký čas nútene stiahla zo scény, album Dancing Queen navodzuje dojem, akoby sa to ani neudialo. Okrem toho, že pochopiteľne prináša desať hádam najzásadnejších hitov skupiny ABBA, je tiež dokonalou ukážkou toho, že tanečná muzika Cher svedčí i vo veku 72 rokov. Síce sa počas nadchádzajúceho turné zrejme nebude vykrúcať v tanečných choreografiách svojich tanečníc, no jej podmanivý, hlboký hlas v tanečných rytmoch hitov skupiny ABBA a iných, pre hudbu dnes už zásadných hitoch z jej portfólia, to bude nepochybne skvelá tanečná zábava (pričom som do tejto vety nevložil ani štipku irónie). Mimochodom svoju ABBA show príde Cher predstaviť do Európy už koncom septembra a najbližšie Slovensku bude 7. októbra u susedov vo Viedni.

Vinylové vydanie albumu Dancing Queen prináša desať piesní a jeho obsah je totožný s CD nahrávkou. V prevedení piesní nechýba nič z toho, čo by poslucháč očakával. Speváčkin hutný hlas, ale tiež rôzne digitálne úpravy jej hlasu, na ktoré sme si zvykli už pri jej predchádzajúcich tanečných nahrávkach. Počúvanie z vinylu, okrem toho, že prináša hutnejší zvuk, navodzuje i výnimočný dobový dojem. Stačí už iba zapnúť blikotajúcu disko guľu a poslucháč sa razom cíti, akoby práve vystúpil zo stroja času do doby, keď hity skupiny ABBA valcovali svetové hitparády, len im v pomyselnej čistiarni piesní trochu vyprášili háby. A to je mimoriadne pozitívne zistenie.

Pavol Božík
80%

ZOZNAM SKLADIEB (CHER – DANCING QUEEN):
Dancing Queen
Gimme! Gimme! Gimme! (A Man After Midnight)
The Name Of The Game
S.O.S.
Waterloo
Mamma Mia
Chiquitita
Fernando
The Winner Takes It All
One Of Us

Vydavateľstvo: Warner Music
Rok vydania: 2018
Celkový čas: 40 minút
Počet piesní: 10