Tanečný výbuch Celeste Buckingham

Už vyše troch rokov je pre speváčku a skladateľku Celeste Buckingham domovom Madeira. Slnkom zaliate súostrovie v Atlantickom oceáne jej prinieslo tiež množstvo tvorivých impulzov. Jeden z nich pretavila aj do aktuálnej novinky, remixu skladby Drive.

V centre pozornosti je od čias svojho účinkovania v speváckej súťaži, v tom období mala iba pätnásť rokov. Dnes, s odstupom viac než jednej dekády, je vyzretou ženou, umelkyňou a pre mnohých vzorom. Záujem o jej tvorbu a autentické skladby neutícha ani po tom, ako pred časom prekvapivo zmenila adresu a na Slovensko, kde kedysi rozbehla svoju úspešnú kariéru, sa vracia sporadickejšie, než by si zrejme jej fanúšikovia želali. Aj pre nich má však dobrú správu. Okrem remixu skladby Drive, ktorá pochádza z albumu Life a nesie v sebe rukopis jej dvorného spolupracovníka a producenta Matěja Vávru, sa bude značná časť speváčkinho hudobného leta odohrávať na Slovensku. 

Veľmi sa teším z kreatívneho obdobia, ktoré prežívam, veď jeho výsledkom je hneď niekoľko nových piesní, vrátane aktuálneho remixu Drive. Pri tvorbe videoklipu k nemu som si navyše splnila všetky doposiaľ nenaplnené sci-fi vízie, teší sa Celeste Buckingham a dodáva: Moji priaznivci ma dobre poznajú a vedia, že každou novou pesničkou a videoklipom sa snažím posúvať vpred, prekvapiť, priniesť čosi nové.

Novinku Drive speváčka opisuje ako modernejšiu a tanečnú skladbu, zaujímavo mixnutú elektronickou hudbou. Dominuje v nej myšlienka, že tak, ako do vzťahu idú dvaja ľudia, tak by sa v tej istej miere mali oň aj starať. Častokrát som sa vo svojom okolí stretla s názorom, že žena je tá hysterická, tá viac vinná za rozchod, a hnevá ma to. Piesňou chcem vyslať signál mužom, že my ženy síce nie sme dokonalé a robíme chyby, ale vy tiež.

O podobe videoklipu mala Celeste Buckingham vopred jasnú predstavu. Chcela do neho zakomponovať množstvo ikonických momentov z jej obľúbených sci-fi filmov a seriálov, čo sa aj podarilo. Za všetky spomeňme thriller Tron, ktorý je zároveň jednou z hlavných vizuálnych inšpirácií spomínaného videoklipu. Ďalšou motivujúcou snímkou je Squid Game a nemožno zabudnúť ani na legendárny Matrix. 

Ako to už býva u Celeste Buckingham zvykom, aj tento rok strávi hneď niekoľko týždňov na Slovensku, aby tu odprezentovala nielen hudobné novinky, vrátane jej dlhoočakávaného iránskeho singla, no v rámci letných koncertov sa opakovane spojí so svojou domovskou formáciou King Shaolin. Na ich adresu nešetrí chválou: Som na nich hrdá a celkovo vďačná, že som pri práci mohla spoznať aj takýchto nesmierne šikovných a nadaných ľudí, ktorí sa neboja tvrdej driny, makajú, makajú a makajú. Nesmierne ma ako umelkyňu obohacujú a vystupovanie po ich boku je pre mňa vždy obrovským zážitkom.

Mgr. Andrea Čurná