Premiéra Lásky pod kapotou vo Varoch

Režisér Miro Remo dokončil svoj nový celovečerný film Láska pod kapotou. Pracoval na ňom viac než tri roky a svetovú premiéru mal v hlavnej súťaži 55. ročníka Medzinárodného filmového festivalu Karlove Vary.

Po poslednom svojom filme Richard Müller: Nespoznaný, ktorý bol intímnou sondou do spevákovho turbulentného života, opustil Remo vody showbiznisu a vybral sa s kamerou medzi amatérskych autokrosových nadšencov. Dvaja z nich, Jaroslav z Moravy a Slovenka Jitka, sa pri pokuse obhájiť titul Karpatského autokrosového pohára, prebojovali až do hlavnej súťaže karlovarského filmového festivalu. Treťou zásadnou postavou filmu je Jaroslavova matka Jiřina.

So scenáristom Jurajom Šlaukom sme si jedného dňa povedali, že by bolo fajn natočiť film, ktorý by sa vymykal naratívnym postupom tuzemskej dokumentárnej scény. Chceli sme sa vymaniť z prostredia sociálneho dokumentu a natočiť žánrový dokument, napríklad z prostredia automobilových závodov. Už ako dieťa som hrával hru Destruction Derby a táto spomienka nám poslúžila ako prvotný impulz. Začali sme hľadať hlavné postavy a mali sme šťastie. Už po krátkom čase sme stretli Jaroslava s Jitkou a hneď sme vedeli, že sú to tí praví, prezradil režisér filmu Miro Remo.

Málokto tuší, že hlavný predstaviteľ Jaroslav stále sníva. Na rozdiel od svojho zosnulého otca, ktorý svoje problémy riešil alkoholom, sa však v zápase o lepší život nemieni vzdať bez boja. V duchu hesla: Facka mení názor, preferuje skôr iné riešenia. Inak je to pracovitý človek, ktorý podľa slov svojej partnerky, zakaždým keď sa tvári vážne, je smiešny. A taký je aj film Láska pod kapotou – raz dramatický, inokedy veľmi vtipný.

Nakrúcali sme tri roky. Dobre sme sa s Jaroslavom i Jitkou spoznali a môžem povedať, že sme sa spriatelili. Toto prirodzené kamarátstvo vyústilo v intímnu spoveď muža, ktorý svojím príbehom zastupuje mnohých ďalších, ktorí taktiež ako on prišli o ilúzie. Často i bez vlastného pričinenia boli nakoniec zrazení systémom, ktorému verili, a tak dnes s horkosťou sledujú súčasné politické divadlo. Jaroslav to nemal v živote ľahké, ale nikdy sa nevzdal. Ide si svojou cestou a s vypätím všetkých síl, ktoré mu ešte zostali, stále dokazuje, že nepatrí do starého železa. Je to fascinujúce, priblížil hlavnú postavu filmu režisér Miro Remo.

Do slovenských kín vstúpi film Láska pod kapotou9. septembra pod krídlami distribučnej spoločnosti Filmtopia, ktorá dlhé roky vytvára na Slovensku priestor pre kvalitnú filmovú tvorbu.